• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 12/03/2024

Καλησπέρα, είμαι 17 ετών και εδώ και 4 μήνες έχω πολλές εκτακτες μέσα στην μέρα, δεν υπάρχει μέρα που δεν θα κάνω καμιά 10ρια εκτακτες κυρίως όταν ξαπλώνω το βράδυ, επεισης εκτός από αυτές όταν ανεβαίνω σκάλες (όχι τρέχοντας) με το που σταματήσω η καρδιά μου βαράει λες και έτρεξα μαραθώνιο και με πιάνει πανικός. Οι εκτακτες με πιάνουν και όταν κάνω προπόνηση στο γυμναστήριο και φοβαμαι μην εχω αρρυθμίες την ωρα της άσκησης αφού τελειώσω την άσκηση και χαλαρώσει η καρδιά ξεκινάνε οι εκτακτες (όχι για πολύ) τουλάχιστον 5 με 6 και σταματάνε. Έχω εξεταστεί και με καρδιογραφημα και με τριπλεξ και όλα ήταν φυσιολογικά. Βέβαια η φοβία μου ξεκίνησε όταν είχα ξαφνικά ένα βράδυ συνεχόμενες έκτακτες και με είχε πιάσει ένας τεράστιος φοβος η οποίες σταμάτησαν αφού έπεσα για ύπνο αλλά το πρωί είχα πάλι συνεχόμενες, και μετά πήγα εξετάστηκα και δεν είχα τίποτα, υπάρχει περίπτωση να έφταιγαν τα ενεργειακά ποτά;; γιατί έπινα πολλά μέσα στην εβδομάδα και 6 μέρες πριν ξεκινήσουν οι απανωτές εκτακτες είχα πιει ένα ενεργειακό ποτό και μια κόκα κόλα από πάνω.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Λοιπόν τα ενεργειακά ποτά ΤΕΛΟΣ και ας φτάσεις 50 χρόνων χωρίς να ξανανιώσεις τιποτα.Ξανα βάλε Ηolter έτσι όπως τα λες σίγουρα θα δείξει κάτι.Στο γυμναστήριο πήγαινε αλλά μην τα δινεις όλα κατά τη διάρκεια των ασκησεων

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Οι έκτακτες από μόνες τους δεν είναι επικίνδυνες. Μπορεί να είναι όμως ενοχλητικές. Στον έλεγχο που κάνατε δεν ξέρω αν βάλατε holter ρυθμού για να δείτε αν κάνετε έκτακτες πόσες είναι και αν κάνετε και τίποτα άλλο και μάλλον χρειάζεστε να κάνετε και ένα τεστ κοπόσεως αφού εμφανίζονται και στην προσπάθεια

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη