• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 08/05/2023

Καλημέρα Είμαι 24 ετών έχω πολύ βάρος και τα τελευταία τρία χρόνια έχω αγχωδη διαταραχή με κρίσεις άγχους πανικού ... Έκανα τριπλεξ 2021 καθαρό Πριν 2 μήνες πάλι τριπλεξ καθαρό απλά β καρδιά μ τρέχει λόγο κιλών.... Έχω συμπτώματα όπως δύσπνοια κάποιες φορές βάρος στο στήθος .. ξυπνάω μέσα στη νύχτα και νιώθω να κόβεται η ανάσα μου ... Ψυχολόγος μου λέει ότι είναι καθαρά ψυχολογικό... Είναι δυνατόν μετά από 2 μήνες τριπλεξ να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;;

6 ειδικοί απάντησαν

  • ΌΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Εφόσον οι καρδιολογικές εξετάσεις είναι καθαρές και δεν έχει μεσολαβήσει κάτι άλλο, όπως π.χ. λοίμωξη COVID που σπάνια προκαλεί τέτοιες επιπλοκές σε νέα άτομα, τότε ο ψυχολόγος έχει δίκιο. Χρειάζεται αντιμετώπιση του άγχους και απώλεια σωματικού βάρους.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Καλημέρα, όπως λέει και ο Ψυχολογος είναι καθαρά ψυχολογικό!!

    Ηλιόπουλος Νικόλαος

    Καρδιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Οχι δεν μπορεί να έχει αλλάξει κάτι μέσα σε 2 μήνες. Πρέπει να χάσατε βάρος και να κάνετε και μία μελέτη ύπνου.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα! Η αλήθεια είναι οτι είστε πολύ νέος/νέα για να υποψιαστεί κανείς στεφανιαία νόσο, κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν αποκαλύπτεται πάντα σε ένα τρίπλεξ (οι ισχαιμικές αλλοιώσεις πρέπει να είναι σημαντικές). Αν δεν έχετε ένα κατά τ' άλλα πολύ επιβεβαρυμένο αναμνηστικό, όπως με οικογενή υπερχοληστερολαιμία ή αρρύθμιστο διαβήτη τύπου 1, δε θα διερευνούσα περισσότερο προς αυτήν την κατεύθυνση. Φαντάζομαι οτι ούτε το καρδιογράφημα, οι αιματολογικές εξετάσεις ή η κλινική εξέταση του καρδιολόγου σας έδειξε παθολογικά ευρήματα, σωστά; Υπάρχουν φάρμακα που μπορούν να ελέγξουν τις κρίσεις πανικού, αλλά και η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση είναι πολ... Διάβασε περισσότερα

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Σχεδόν σίγουρα είναι ψυχολογικο όμως θα σε βοηθούσε πολύ και η απώλεια κιλων

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος