• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 30/03/2023

Καλησπέρας θα θελα να ρωτήσω τι είναι τραχηλίτιδα είμαι παντρεμένη 8 χρόνια σχέση το 17 έκανα ένα κοριτσάκι με καισαρική πριν 10 μέρες 20 Μαρτίου του 23 έκανα τεστ Παπανικολάου δα και μέσα σε 10 μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα και μου είπαν ότι έχω τραχηλίτιδα είναι κάτι που πρέπει να ανησυχώ έχω τρομοκρατηθεί τόσο πολύ διαβάζω στο ίντερνετ για HPV και διάφορα άλλα εννοείται ότι αύριο πάω να πάρω τα αποτελέσματα και θα πάω στον γυναικολόγο αλλά θα θελα μία άποψη από ότι μου είπε η κοπέλα που έκανα τεστ Παπ είναι ήπια μορφή

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, η τραχηλίτιδα είναι μια φλεγμονή του τραχήλου. Συνήθως δε σημαίνει κάτι, δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Είναι μια φλεγμονή που μπορεί να θεραπευτεί. Κάντε καλλιέργεια κολπικού υγρού για μικρόβια, εξέτααη για HPV, τυποποίηση, κολποσκόπηση προληπτικά για ενδεχόμενο HPV. Και HPV να έχετε αν κάνετε τακτικούς προληπτικούς ελέγχους δεν θα πάθετε τόποτα.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Θα χρειαστει ο γυναικολογος σας να λαβει συμπληρωματικα για τη διαγνωση καλλιεργεια κολπικου επιχρισματος και hpv dna test αν ειστε ανω των 30ετων.Εαν η τραχηλιτιδα οφειλεται σε μικροβιακο αιτιο θα λαβετε την αντιστοιχη αγωγη ,εαν εχετε καποια hpv λοιμωξη θα λαβετε τις οδηγιες βαση ηλικιας ,ειδος hpv στελεχους κ λοιπου ιστορικου.Συνηθως ομως η τραχηλιτιδα ειναι κατι απλο που μπορει να μη χρειαστει απολυτως καμια αγωγη.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Να κάνετε καλλιέργεια και κολποσκοπηση

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Είναι αρκετά συχνή η φλεγμονή στον τράχηλο, συνήθως εξετάζουνε εάν υπάρχει κάποιο μικρόβιο που δεν φαίνεται στο τεστ παπ, δεν πρεπει να πανικοβάλλεστε

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Μην αγχώνεστε, τις περισσότερες φορές οι τραχηλίτιδες οφείλονται σε κοινά μικρόβια που καταπολεμούνται. Θα χρειαστεί να κάνετε μια καλλιέργεια και ένα HPV DNA τεστ για να δείτε σε τι μικρόβιο οφείλεται.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δε νομίζω ότι θα έπρεπε να αγχώνεστε. Η τραχηλίτιδα είναι ένας γενικός όρος που υποδηλώνει μια φλεγμονή στην περιοχή του τραχήλου της μήτρας εκεί δηλαδή απ' όπου συλλέγουμε τα κύτταρα του τεστ Παπ. Η φλεγμονή τώρα, με απλά λόγια, είναι μια αντίδραση του ανοσοποιητικού μας συστήματος για να αντιμετωπίσει συνήθως κάποιο μικρόβιο. Το τεστ Παπ δεν μας λέει ποιο μικρόβιο είναι αυτό που προκάλεσε την φλεγμονή αλλά εντοπίζει απλά τα κύτταρα που έχουν φλεγμονή. Εάν, όμως, εντοπιστούν αλλαγές στα κύτταρα που μοιάζουν με τις αλλαγές που συγκεκριμένα προκαλεί ο HPV τότε συνήθως αυτό αναφέρεται και στο αποτέλεσμα του τεστ Παπ (για παρά... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου