• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 28/10/2023

Εκανα hpv dna test και το δειγμα ταυτοποίησε τον τύπο 16. Έχω αίμα μετά τις επαφές και συνεχείς κολπίτιδες που επανεμφανίζονται παρόλη την θεραπεία . Όπως και απουσία φυσιολογικής χλωρίδας . Η τελευταία καλλιέργεια κολπικού έδειξε gardnerella vagunalis , clue cells, τεστ αμινων+ ,άφθονα gram κοκκοβακτηριδια και απουσία γαλακτοβακιλων. Πήρα flagyl και υποθετα yenlip. Αλλά δεν έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα . Βλέπω ροζ αίμα μετά από επαφή και νιώθω βαρος χαμηλά καθώς και συχνουρία και τσούξιμο . Λέτε να είναι κάτι σοβαρό που επιμένει και να συνδέεται με τον hpv? Μετά το Παπ που δεν έδειξε κακοήθεια αλλά μόνο εικόνα ιογενούς λιμωξης hpv. Το hpv dna test έδειξε τον τύπο 16 . Όταν πρώτο βρήκα το hpv είχα ξανακάνει hpv dna test αλλά τότε δεν βρεθηκε ο τύπος 16 , μετά από κολονοσκόπηση εκανα laser και τώρα μετά από χρόνια η ταυτοποίηση μου δείχνει τύπο 16 . Η γυναικολόγος που είπε θα το επαναλάβουμε σε λίγους μήνες . Με όλα τα παραπάνω που με ταλαιπωρούν μήπως είναι κάτι όλο αυτά τα συμπτώματα που μπορεί να φταίει ο hpv και να ναι σοβαρότερο από μια απλή λοίμωξη του τραχήλου ;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Από αυτά που περιγράφεται θεωρώ οτι χρειάζεστε απαραίτητα μια νέα κολποσκόπηση εαν δεν έχετε κάνει πρόσφατα για να αποκλείσουμε οτι έχετε κάποιες αλλοιώσεις από τον hpv που σας προκαλούν αυτά τα συμπτώματα. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να φτιαχτεί και κολπική χλωρίδα αφού το γεγονός οτι δεν έχετε γαλακτοβάκιλους σας κάνει πιο επιρρεπή σε λοιμώξεις είτε από μικρόβια (όπως η Gardnerella) είτε από ιους (όπως ο hpv). Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου