• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 14/10/2023

Βγήκα θετική σε γονορροια και μύκητες. Έκανα θεραπεία και για τα δυο. Ένιωθα πολύ καλά κ όταν τελείωσα τη θεραπεία για τους μύκητες μετά από 3 μέρες πάλι ενοχλήσεις. Πέρασαν 3 βδομαδες κ νιώθω ενοχλήσεις από κάτω κ κάποια υγρά. Περιμένω να μου τελειώσει η περίοδος για να κάνω καλλιέργεια. Υπάρχει περίπτωση να μην έδρασε η αγωγή για γονορροια η είναι οι μύκητες ; Ο σύντροφος μου βγήκε αρνητικός μετά τη θεραπεία. Απείχα εντελώς από επαφές από όταν έλαβα τη θεραπεία ως τώρα. Τι γίνεται σε περίπτωση που δεν έφυγε η γονορροια ; Σας ευχαριστώ!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Στην περίπτωση γονορροιας οι κατευθυντήριες οδηγίες προβλέπουν επανάληψη της εξέτασης μετά το τέλος της θεραπείας προκειμένου να επιβεβαιωθεί αν η θεραπεία ήταν επιτυχής. Σε περίπτωση που βρεθείτε θετική θα πρέπει να λάβετε θεραπεία με αντιβιοτικά στα οποία είναι ευαίσθητα ο γονοκοκκος. Παρομοίως και για τους μύκητες. Συμβουλευτείτε έναν Δερματολόγο-Αφροδισιολογο.

    Ζάχου Σωτηρία

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλαιό Φάληρο

  • Ξανά θεραπεία

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Κανένας δεν μπορεί να σας απαντήσει εαν είναι οι μύκητες ή η γονόρροια που σας προκαλεί εκ νέου συμπτώματα. Ούτως ή άλλως θα έπρεπε να ξανακάνετε 15 ημέρες μετά την αγωγή για τη γονόρροια καλλιέργεια. Εαν κάνατε την ενδομυική ένεση που συνήθως κάνουμε για την γονόρροια κ βγείτε και πάλι θετική θα πρέπει να γίνει αντιβιόγραμμα για να δούμε ποιο είναι το καταλληλότερο αντιβιοτικό για την περίπτωση σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου