• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 06/04/2023

Γεια σας. εχθές δέχτηκα στοματικό χωρίς προφύλαξη από ιερόδουλη που ισχυρίζεται πως είναι ελεγμένη από σμν, Πρέπει να αγχώνομαι;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να σας δει δερματολογος & Αφροδισιολόγος .

    Παντελίδη Κλέλια

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας, η πιθανότητα μετάδοσης κάποιου νοσήματος είναι μικρή αλλά υπαρκτή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η στοματογεννητικη επαφή είναι και αυτή μια επαφή που μπορεί να γίνει μετάδοση ΣΜΝ.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας αν η ιερόδουλη δουλεύει σε νόμιμο οίκο ανοχής κάνει τους απαραίτητους ελέγχους ..για το πιστοποιητικό εργάσιας της .Μπορεί να κάνετε εργαστηριακές εξετάσεις σε 1 μήνα για να είστε σίγουρος ..επίσης αν δείτε κάποιο έλκος στο πέος η οτιδήποτε άλλο απευθυνθείτε σε δερματολόγο

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλό θα είναι να χρησιμοποιείτε προφυλακτικό κατά την πράξη παρόλα αυτά να αγχώνεστε μπορείτε να κάνετε έλεγχο αιματολογικό αλλά πρέπει να γίνει έξι μήνες μετά την επαφή

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Γειά σας
    Πολύς κόσμος θεωρεί ότι το να του κάνουν στοματικό σεξ, είναι ασφαλέστερο στο να του μεταδώσουν σεξουαλικά νοσήματα απ'ότι με την κανονική επαφή και για αυτόν τον λόγο, επιλέγει να μην χρησιμοποιεί προφυλακτικό κατά την επαφή αυτή....το πρόβλημα είναι ότι παρά το γεγονός ότι το σάλιο της στοματικής κοιλότητας προστατεύει εν μέρει από αυτήν την μετάδοση, εν τούτοις έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις με όλα τα σεξουαλικά νοσήματα και ιδιαίτερα σε άτομα που έρχονται σε επαφή με πολλούς συντρόφους όπως οι ιερόδουλες.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη