• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 23/01/2023

Καλησπερα..πόσες μέρες μετά την σεξουαλικη επαφή χωρίς προστασία θα πρέπει να κανει κάποιος εξετασεις για ΣΜΝ;; Ευχαριστω.

18 ειδικοί απάντησαν

  • Αν υπάρχουν συμπτώματα άμεσα ή αν δεν υπάρχουν μετά από ενάμιση μήνα εξέταση από τον τράχηλο με PCR για ολα τα ΣΜΝ και εξετάσεις αίματος για ΣΜΝ. Ξανά αίματος σε 6 μήνες.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Υπάρχουν ΣΜΝ , όπως η Βλεννόροια η ή μυκοπλασματική Ουρηθρίτιδα οι οποίες δίνουν άμεσα συμπτώματα , οπότε το ψάχνετε άμεσα, άλλα νοσήματα όπως το AIDS θέλει κάποια διάστημα 1 Μήνα

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Καλό είναι μετά από 3 μήνες τουλάχιστον

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Ανάλογα με την μέθοδο που χρησιμοποιεί το εκάστοτε εργαστήριο ο χρόνος για την ανίχνευση κάποιων σεξουαλικώς μεταδιδομένων νοσημάτων όπως ο HIV (AIDS) μπορεί να ποικίλλει απο 15 ημέρες εώς μερικούς μήνες. Τα περισσότερα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα μπορούν να ανιχνευθούν 15 ημέρες μετά με καλλιέργεια κολπικού υγρού, PCR κολπικού υγρού και αιματολογικές εξετάσεις.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Μετά από κάνα δυο μέρες να κάνεις μία καλλιέργεια κολπικού υγρού και μετά έξι μήνες εξετάσεις αίματος

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • εξετάσεις γιαHIV, ηπατίτιδες και σύφιλη, γίνονται απο το αίμα, τουλάχιστον έναν μήνα μετά την επαφή, και θέλουν επανάληψη σε 6 μήνες και καλύπτονται απο τον ΕΟΠΥΥ. Εαν επιλέξετε όμως μοριακό έλεγχο, είναι πιο ακριβός, γιατί δεν καλύπτεται απο τον ΕΟΠΥΥ, αλλά ο έλεγχος γίνεται μετά απο 10 ημέρες απο την επαφή και δε χρειάζεται επανέλεγχος. Για κοινά μικρόβια στον κόλπο, σεξουαλικώς μεταδιδόμενα, κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού, όποτε θέλετε.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας, χρειάζονται κολπικές καλλιέργειες και αιματολογικές εξετάσεις μετά από μερικές ημέρες και αιματολογικές μετά από 3-6 μήνες.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας. Συμπεραίνω πως είστε γυναίκα (αυτό δε φαίνεται από την ερώτηση) και απαντάω ανάλογα. Μέσα στις επόμενες δέκα-δεκαπέντε μέρες μπορείτε να κάνετε καλλιέργεια κολπικού-τραχηλικού υγρού ή και μοριακή εξέταση στο κολπικό υγρό για χλαμύδια, μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα, γονόκοκκο, έρπη 1+2 και τριχομονάδες. Επίσης υπάρχει μοριακή εξέταση για ιούς HPV (τους ιούς των ανθρωπίνων θηλωμάτων) στο τραχηλικό επίχρισμα. Όμως για τους ιούς HIV (AIDS), ηπατίτιδας B+C και για τη σύφιλη χρειάζεται εξέταση αίματος. Αυτά φαίνονται λίγο πιο μετά. Θα έκανα τώρα μία εξέταση και πάλι σε έξι μήνες.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • εξαρταται για πιο νοσημα και τι κλινικη εικονα υπαρχει ,2 εβδομαδες μετα ειναι ενα ικανοποιητικο χρονικο διαστημα

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Αυτό εξαρτάται από το παθογονο μικροοργανισμο με τον οποίο ήρθατε σε επαφή γιατί οι χρόνοι επώασης διαφέρουν. Ενδεικτικά ο HIV ανιχνεύεται στο αίμα με test αντισωμάτων μετά από 1 με 3 μήνες περιπου. Συνήθως αν έχουμε υποψία επαφής με μολυσμένο άτομο χρειάζεται να επαναλάβουμε την εξέταση σε διάστημα που θα καθοριστεί σε συνεργασία με το θεραποντα ιατρό

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μετα15-20 μερες.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Υπάρχουνε μικρόβια που εμφανίζουν την πρώτη εβδομάδα αλλά υπάρχουν και λοιμώξεις όπως για παράδειγμα με τα κονδυλώματα που μπορεί εμφανιστούν και μετά από τρεις έως έξι μήνες

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας.Τα αντισώματα για τα ΣΜΝ ανιχνεύονται 3-90 μέρες μετά την επαφή αναλόγως την μέθοδο εξέτασης.Έναν μήνα μετά είναι η συνήθης πρακτική.

    Μυκονιάτης Ιωάννης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα
    εξαρτάται από το νόσημα ,από 5 ημέρες έως και 3 μήνες

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Υπάρχουν πολλά ΣΜΝ με διαφορετική επώαση το καθένα
    Εξαρτάται σε ποιο αναφέρεσθε

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι το άγχος και η ανησυχία που συνοδεύει το σεξ χωρίς προφυλάξεις μπορεί να είναι αρκετά δύσκολα στη διαχείριση τους.

    Ο έλεγχος για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ) είναι μια σημαντική πτυχή της σεξουαλικής υγείας και υπάρχουν κατάλληλες εξετάσεις που μπορούν να ανιχνεύσουν τα πιο κοινά παθογόνα, όπως τα χλαμύδια, η γονόρροια, η σύφιλη και ο HIV. Συνιστάται να περιμένετε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά από μια πιθανή έκθεση πριν εξεταστείτε, ανάλογα με τη λοίμωξη, αλλά μπορεί να κυμαίνεται από 2-3 εβδομάδες έως 3-6 μήνες.

    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι το στρες και το άγχος μπορε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα, εξαρτάται από το είδος της εξέτασης και από τα συμπτώματα. Εάν θέλουμε γενικά να κάνουμε κάποια εξέταση επειδή ακριβώς δεν χρησιμοποιήσαμε προφυλακτικό προτείνω HIV, Ηπατίτιδα C. Εφόσον είμαστε σίγουρα αρνητικοί πρίν (πχ υπάρχει ήδη αποτέλεσμα πριν την εν λόγω επαφή), προτείνω επανάληψη σε 4-6 βδομάδες

    Ελευθεριάδης Βλάσιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Περαία

  • Εξαρτάται από το νόσημα...συνήθως μία εβδομάδα μετά τα περισσότερα δείχνουν αν υπάρχει μόλυνση...

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη