• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 31/03/2023

Καλησπέρα σας Έχω εδώ και μήνες μια παράλληλη σχέση. Η σύζυγος έχει μολυνθεί με e coli και μύκητες ενώ εγώ από ουρεοπλασμα. Τι έχει γίνει σε αυτή την περίπτωση πως θα το ξεπεράσουμε? Εκείνη έχει πάρει αντιβίωση,υπόθετα και αλοιφές. Εκείνος μόνο αλοιφή.Και πριν λίγες μέρες ξεκινήσαμε μαζί αντιβίωση.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Μην αγχώνεστε όλα τα μικρόβια αυτά περνάνε εύκολα με συγκεκριμένες αντιβιώσεις

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα σας .Θεωρώ ότι οθεραπων Ιατρός σας σας έδωσε τις κατάλληλες οδηγίες .Σε κάθε περίπτωση ώσπου όλη η ομάδα ξεκαθαρίσει ότι δεν έχει μικρόβια πρέπει η αποχή,η αυστηρά με προφύλαξη

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Γεια σας, θα πρέπει να πάρετε την κατάλληλη θεραπεία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα τελειώσετε την αντιβίωση και θα κάνετε επανέλεγχο

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • ειστε στο σωστο δρομο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Νομίζω πως κάνατε το σωστό. Η χρηση προφυλακτικού θα βοηθήσει.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Θα πάρετε την αγωγή σας ανάλογα με το αντιβιογραμμα ο καθένας κ όσο παίρνετε την αγωγή θα απεχετε από επαφές με όλους. Μετά το τέλος της αγωγής θα χρειαστεί να επαναλάβετε την καλλιέργεια.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Υποθέτω ότι κάνατε καλλιέργεια κολπικού υγρού και αναπτύχθηκε μόνο ουρεόπλασμα. Οπότε λάβετε την αντιβίωση για το ουρεόπλασμα και αν δεν έχετε συμπτώματα δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο. Αν έχετε κάποιο σύμπτωμα τότε επαναλάβετε την καλλιέργεια 15 ημέρες μετά το τέλος της θεραπείας σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Σωδτα πραξατε...

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα