• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 04/02/2023

Γειά σας, Είμαι 21 χρονών και βγήκε θετικό το τεστ παπ για hpv. Η γιατρός πρότεινε να κάνουμε ταυτοποίηση και το hpv dna test βγήκε θετικό για τους τύπους 51 και 73. Η γιατρός μου είπε οτι θα το καθαρίσει ο οργανισμός μου και θα κάνουμε στενή παρακολούθηση. Φοβάμαι πολύ, επειδή είναι 2 τύποι θα ναι πιο ευκολο να δημιουργηθει καρκίνος; Θα πρέπει να ενημερώσω πρωήν και μελλοντικούς συντροφους;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Ειναι σωστός ο προληπτικός έλεγχος που κάνατε. Θα έκανα και μία κολποσκόπηση. Δεν υπάρχει λόγος πανικού.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Το στέλεχος 51 είναι high risk για δυσπλασία ή καρκίνο. Εφόσον το τεστ παπ είναι αρνητικό το πιθανότερο είναι να μην έχετε βλάβες ή να έχετε χαμηλόβαθμες βλάβες ( LGSIL ). Σε αυτές τις περιπτώσεις συνιστώ κολποσκόπηση και λήψη βιοψιών ή συχνότερο έλεγχο με THINPREP ανά εξάμηνο εώς ότου έχουμε 3 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Για τον καρκίνο δεν πρέπει να ανησυχείτε ,το Pap test ανα εξάμηνο για 2 χρονια

    Σπανίδης Αθανάσιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα,
    Το μόνο που χρειάζεται να φροντίσεις είναι να χτίσεις ένα ισχυρό ανοσοποιητικό με σωστή διατροφή, καλό ύπνο, διακοπή του καπνισματος και μείωση του στρες. Επίσης θα μπορούσες να πάρεις κάποιο σκεύασμα πολυβιταμινουχο για να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό σου. Η μολυνση απο hpv είναι παρα πολύ συχνή και δεν θα πρέπει να σε αγχώνει. Αρκεί ενα καλό ανοσοποιητικό και τακτική παρακολούθηση ανάλογα με το τι έβγαλε το τεστ ΠΑΠ σ και όλα θα είναι υπο έλεγχο . Ελπίζω να έχεις εμβολιαστει κατά του hpv και αν όχι να το κάνεις. Όσον αφορά τους πρωην και τους νυν, καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον νυν σύντροφό σ χωρίς άγχος. Δεν μπορούμε να γνωρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Δεν έχει σημασία πόσους τύπους έχετε αλλά πόσο μεγάλη είναι η βλάβη και σε τι βαθμό βρίσκεται αυτό θα το δούμε με κολποσκόπηση και καλό θα είναι κάθε έξι μήνες να κάνει 42 κολποσκόπηση και ίσως βιοψία άμα χρειαστεί

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας, ο hpv είναι πολύ κοινός ιός στους σεξουαλικά ενεργούς ενηλίκους. Η παρακολούθηση είναι απαραίτητη. Τις περισσότερες φορές ο οργανισμός το ξεπερνά από μόνος του.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Οι σύντροφοι δεν παθαίνουν τίποτα εσύ να κάνεις Pap test κάθε 6 μήνες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Πρέπει να γίνει περισσότερος έλεγχος ακόμα..
    Κολποσκοπηση και πιθανός βιοπτικος έλεγχος

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα πρέπει να ακολουθήσετε μία πιο εντατική παρακολούθηση ίσως με τεστ παπ κάθε 6μηνο. Προσπαθήστε να διατηρήσετε το ανοσοποιητικό σας σύστημα σε καλή κατάσταση και κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει αυτοϊαση. Είναι πολύ συχνό σε κοπέλες της ηλικίας σας να βρίσκουμε παραπάνω από ένα στελέχη του ιού. Δεν έχει νόημα να ψάξετε πότε ήρθατε σε επαφή με τον ιό. Θα πρέπει όμως να προσέχετε στις επαφές σας από εδώ και στο εξής.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας
    Στις περισσότερες των περιπτώσεων, ο οργανισμός όντως καθαρίζει από μόνος του την HPV λοίμωξη, αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις , μπορεί να χρονίσει και να προκαλέσει προκαρκινωματώδεις αλλοιώσεις. Πάντως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας διότι ακόμη και σε αυτήν την απίθανη περίπτωση, οι γυναικολόγοι καταστρέφουν αυτές τις αλλοιώσεις. Δεδομένου ότι η μεταδοτικότητα των βλαβών αυτών είναι μιδαμινή και τείνει να μηδενίζεται με την πάροδο του χρόνου, δεν κρίνεται απαραίτητη η ενημέρωση των μελλοντικών συντρόφων.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλημέρα! Δε χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα εάν έχεις καλή κ σωστή παρακολούθηση. Η αλήθεια είναι ότι ένα ποσοστό περίπου 80% των σεξουαλικά ενεργών ανθρώπων μέχρι την ηλικία των 25ετων έχουν έρθει σε επαφή με τον ιό HPV. Άρα κι εσύ δεν είσαι η εξαίρεση αφού ο ιός είναι τόσο διαδεδομένος. Επιπλέον, στα νέα κορίτσια ο ιός συνήθως αντιμετωπίζεται από το ανοσοποιητικό τους σύστημα σε διάστημα 1-2χρονων. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις εσύ θα ήταν να διακόψεις το κάπνισμα εάν καπνίζεις και να κάνεις μια διατροφή ισορροπημένη με αρκετά φρούτα και λαχανικά για ενίσχυση του ανοσοποιητικού σου. Επίσης εάν δεν έχεις εμβολιαστεί έναντι του hpv εγώ θα στο... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • η γιατρος σου ειναι η αρμοδια ,σου εδωσε η θεραπεια?ναι ενημερωνεις συντροφους οτι υπαρχει πιθανοτητα μεταδοσης,αν κανεις τακτικα τις εξετασεις σου δεν υπαρχει προβλημα

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Η παρακολούθηση της εξέλιξης της μόλυνσης είναι ο καλύτερος τρόπος για την αποφυγή κακοήθους εξέλιξης. Φυσικά θα πρέπει να ενημερωθούν οι σύντροφοι.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα