• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 12/05/2023

Γεια σας, είχε βρεθεί θετική ή γυναίκα μου στο ουρεοπλασμα και στο μυκόπλασμα, έκανε θεραπεία όσο έλειπα και θεραπεύτηκε. Τώρα θα γυρίσω και θέλω να δω αν έχω και εγώ (Για να μην ξανακολλάει ο ένας τον άλλον), πρέπει να πάω σε ουρολόγο; Μπορώ να κάνω μόνο τις εξετάσεις ουρεοπλάσματος και μυκοπλάσματος ή συνίσταται να κάνω και άλλες εξετάσεις; Τέλος, με ποιον τρόπο συλλέγεται το δείγμα; Ευχαριστώ πολύ.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να εκτιμηθείτε και εσείς από Ουρολογο προκειμένου να αποφύγετε εκ νέου μόλυνση

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η ταυτοποίηση των παραπάνω μικροβίων γίνεται με καλλιέργεια σπέρματος το οποίο το συλλέγετε σε αποστειρωμένο κουτί ( ουροδοχείο) , με αυνανισμό και στη υνέχεια το δίνεται σε μικροβιολογικό εργαστήριο, μετά να επισκεφτείτε Ουρολόγο

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Γεια σας, ή μπορείτε να πάτε σε κάποιον ουρολόγο να σας τις συνταγογραφήσει ή μπορείτε να τις κάνετε ιδιωτικά σε ένα εργαστήριο. Το δείγμα συλλέγεται ή στην ουρήθρα ή σε δείγμα σπέρματος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Κάντε θεραπεία χωρίς έλεγχο γιατί μεταδίδεται σεξουαλικα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟ ΣΑς ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ...ΘΑ ΣΑς ΠΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ !

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Συνήθως χρειάζεται καλλιέργεια σπέρματος

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Θα πρέπει να κάνετε καλλιέργεια σπέρματος. Ναι πρέπει να πάτε σε ουρολογο για να σας κατευθύνει και να σας δώσει αγωγή.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα πρέπει να κάνετε καλλιέργεια σπέρματος

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι