• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 14/01/2024

Έχω διαγνωστεί εδώ και 6 μήνες με hpv χαμηλού ρίσκου και ακολούθησα μια αγωγή με βιταμίνες από το στόμα και κολπικά υποθετα. 4 μήνες αργότερα βγήκα θετική σε ουρεοπλασμα και πηρα αγωγή vibramycin για 2 εβδομάδες και κολπικά υποθετα της eva intima. Όταν σταμάτησα την αγωγή υπήρξε σεξουαλικη επαφή όπου γλίστρισε το προφυλακτικό και έπρεπε να το βγάλω μόνη μου. Ήμουν σε γόνιμες μέρες Γιαυτο πηρα το χάπι της επόμενης μέρας. Στο επόμενο διάστημα, συνέχισα τα κολπικά υποθετα της Eva intima τα οποία όμως μου προκάλεσαν μάλλον κάποια αλλεργική αντίδραση καθώς υπήρχε πόνος, πρήξιμο και καύση στον κόλπο. Δεν υπήρχαν περίεργα υγρά η κάτι τέτοιο. Έκανα καλλιέργεια και βγήκε αρνητική, με φυσιολογική χλωρίδα. Μετά από 2-3 μέρες που σταμάτησα τα υποθετα, σταμάτησα να έχω συμπτώματα. Τώρα συνέχισα την αγωγή μου για τον hpv,με τα Eva intima cervasil disorders και έχω πάλι πρήξιμο κ πόνο. Τι συμβαίνει;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ πιθανό να έχετε μια "αλλεργική " αντίδραση σε κάποιο εκδοχο των προϊόντων που χρησιμοποιήσετε. Θα πρότεινα να τα σταματήσετε κ να δείτε εάν βελτιωθούν τα συμπτώματα σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου