• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 18/11/2022

Αν έγινε μόνο μια συνέρευση χωρίς προφύλαξη μπορεί να κολλήσεις κάποιο σμν;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι και μια φορά αρκεί

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι δεν αποκλείεται

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι μπορει

    Dr. Τραϊανού Αθηνά

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι είναι πιθανό.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς, όταν πρόκειται για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση και ταμπού γύρω από το θέμα. Τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα απαριθμούν μερικές δεκάδες με κάποια από τα πιο γνωστά να είναι τα χλαμύδια, ο έρπης γεννητικών οργάνων, ο γονόκοκκος, οι τριχομονάδες, οι λοιμώξεις από hpv και άλλα. Θεωρητικά έστω και μία συνεύρεση θα αρκούσε για να μεταδοθεί κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα και δυστυχώς δεν υπάρχουν πάντα σαφή συμπτώματα για κάποια από αυτά. Η ενημέρωση θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό κομμάτι οπότε εγώ θα συνιστούσα να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο και να συζητήσετε αναλυτικά κα... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ναι υπάρχει αυτή η πιθανότητα

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ναι παντα υπαρχει πιθανοτητα αν δεν υπηρχε προφυλαξη.

    Παντατοσάκης Εμμανουήλ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας.
    Οποιαδήποτε επαφή χωρίς προφύλαξη μπορεί να οδηγήσει στη μετάδοση σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων. Ενας γυναικολογικός έλεγχος με κήψη καλλιεργειών και κάποιες εξετάσεις αίματος μπορούν να επιβεβαιώσουν τυχόν λοίμωξη

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς ο κίνδυνος να μεταδοθεί κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα αν και μικρότερος, εξακολουθεί να είναι υπαρκτός ακόμα και μετά από μία μόνο σεξουαλική επαφή.

    Πασχαλίδου Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Ναι, υπάρχει η πιθανότητα μετάδοσης ΣΜΝ έστω και με μία φορά.

    Σιδερίδου Ειρήνη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εννοείται ! Άσε που μπορείς να μείνεις και έγκυος και την κατάλληλη στιγμή !….

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζονται πολλές συνευρέσεις με ένα φορέα κάποιου ΣΜΝ, για να γίνει μετάδοση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • ναι, μπορει

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Βεβαίως. Εξαρτάται από το είδος της επαφής, την διάρκεια της, αν υπήρξε τραυματισμός κατά την επαφή, την κατάσταση του ανοσοποιητικού των ατόμων που συνευρέθηκαν και αν αναφερόμαστε σε άτομα υψηλού κινδύνου. (τοξικομανείς, έρωτας επί πληρωμή.. κ.ά)

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Ναι αρκεί και μία μόνο συνεύρεση

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό