• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 21/11/2023

Καλησπέρα σας, πριν περίπου 10 χρόνια φορούσα σιδεράκια στην άνω και κάτω γναθο, έκτοτε φοράω μασέλακι το βράδυ και έχω εσωτερικά ένα σιδερακι. Εδώ να διευκρίνησω ότι το 1 μπροστινό δόντι ( το δόντι ακριβώς δίπλα από το μεσσαιο) εξέχει λίγο προς τα έξω γιατί διέκοψα την θεραπεία νωρίτερα από ότι θα έπρεπε. Επίσης σε αυτό το δόντι δεν υπάρχει σιδεράκι εσωτερικά. Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί αυτό το δόντι να έρθει στην ίδια ευθεια με τα υπόλοιπα. Θα εκτιμούσα αν μου λέγατε τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να γίνει και περίπου το χρονικό διάστημα που χρειάζεται. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

14 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι θα μπορούσε να ισιώσει, αλλά πρέπει να σας δει ορθοδοντικός από κοντά για να σας απαντήσει στα ερωτήματα αυτά.

    Στάμου Εύη

    Ορθοδοντικός

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι πολύ δύσκολο να γίνει εκτίμηση χρόνου και μεθόδου θεραπείας χωρίς κλινική αξιολόγηση.
    Παρόλα αυτά, με βάση τα όσα περιγράφετε πρέπει πρώτα να επανέλθει το δόντι στη σωστή θέση και μετά να κατασκευαστεί νέο συγκρατητικό σύρμα. Αυτό λογικά δε χρειάζεται "σιδεράκια" εκ νέου και μπορεί να γίνει και με διαφανείς νάρθηκες.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να έχετε μια πρόσφατη πανοραμική ακτινογραφία και να γίνει κλινικός έλεγχος για να δούμε τι μπορεί να γίνει, με ποιον τρόπο ( νάρθηκα μετακίνησης, σιδεράκια ή κάτι άλλο) και πόσο χρόνο θα χρειαστεί. Μπορείτε να καλέσετε για ραντεβού για να γίνει η πρώτη αξιολόγηση. Ευχαριστώ

    Κουτσουμπού Δέσποινα Μαρίνα

    Ορθοδοντικός

    Αγία Παρασκευή

  • Μπορεί να έρθει στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα και να είναι ίσια τα δόντια το κόστος θα βγει μετά από την εξέταση αλλά όπως μου τα αναφέρετε δεν θα είναι υψηλό οι μέθοδοι είναι με σιδεράκια πάλι αλλά το καλύτερο πιστεύω είναι με τα διάφανη ναρθηκακια ορθοδοντικής

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας!
    Δυστυχώς μόνο μετά από κλινική εξέταση και σωστή διάγνωση του προβλήματος μπορεί να γίνει πρόταση θεραπείας σχετικά με τρόπους, χρόνο και κόστος της ορθοδοντικής θεραπείας που απαιτείται.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Ναι θα μπορούσε αλλά το σωστό είναι να πάτε στον ορθοδοντικό σας, να σας δει απο κοντά

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ,ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΟΔΟΝΤΙΚΟ ΤΟΞΟ.ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑΡΘΗΚΑΚΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΣΩΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Μπορεί να έρθει στη σωστή του θέση. Υπάρχει ο κλασικός τρόπος με σιδεράκια αλλά & ο πιο σύγχρονος με διάφανα μασελάκια (aligners). Δύσκολο να εκτιμηθεί ο χρόνος χωρίς κλινική εξέταση!
    Σε κάθε περίπτωση λιγότερο από εξάμηνο!

    Καλαμάτας Βασίλης

    Ορθοδοντικός

    Άνω Πατήσια

  • Αυτό χρειάζεται να το δει κάποιος ορθοδοντικός. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον. Να σας πει μια γνώμη. Όχι σε γενικό οδοντίατρο

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Στην ερώτηση σας αυτή, αρμόδιος να σας απαντήσει, είναι ένας ορθοδοντικός. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εάν μετά από τη σωστή διάγνωση (συμπεριλαμβανομένου του ακτινογραφικού ελέγχου) κριθεί ότι ο μόνος θεραπευτικός σκοπός είναι η μετακίνηση ενός δοντιού για ένα χιλιοστό και εφόσον υπάρχουν οι απαιτούμενοι χώροι τότε η θεραπεία είναι δυνατή είτε με πάγιες συσκευές(σιδεράκια) είτε με διαφανείς νάρθηκες. Ο χρόνος μπορεί να είναι και 3 μήνες. Καλή επιτυχία!

  • Καλησπέρα σας θα πρέπει να ξανακάνετε ορθοδοντικη θεραπεία είτε με ναρθηκες είτε με σιδεράκια.Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε έναν ορθοδοντικο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • γενικα θα πρεπει να μιλησετε με ορθοδοντικο λογικα ομως με καποιο ναρθηκακι θα μπορει ενα δοντι να μπει στην σστη θεση του

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα! Φυσικά και μπορει να διορθωθει ο πλάγιος ο οποίος εξέχει αλλά όσον αφορά στους τρόπους με τους οποίους μπορεί να επιτευχθεί αυτό πρέπει να το δω για έχω κλινική εικόνα. Θεωρητικά υπάρχουν πολλοί τρόποι και ανάλογα με τον τρόπο εξαρτάται και ο χρόνος που απαιτείται. Σας ευχαριστώ.

    Κοτινάς Αναστάσιος

    Ορθοδοντικός