• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 02/09/2023

Καλησπερα σας έχω μια απορία. Έβαλα σιδεράκια πριν από 8 μηνες. Στα πάνω δόντια δεν είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα και ο Ορθοδοντικος μου τα έβγαλε στους 6 μηνες μου ειπε να φοράω το μασελακι κάθε βράδυ. Όμως μετά από 2 μηνες που τα έχω βγάλει μου έχουν ξανά στραβώσει. Όταν του το είπα μου ειπε πως σου φαίνεται και οτι απλά σου έχουν πεταχτεί 2 δοντια στις άκρες και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι του ζήτησα να μου τα ξανά βάλει τα σιδεράκια και μου ειπε οτι δεν γίνεται. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν έχω μινει καθόλου ευχαριστημένη αλλά φοβάμαι οτι αν πάω σε κάποιον άλλον ορθοδοντικο θα μου ξανά ζητήσει τα ίδια λεφτά. Το πρόβλημα μου δεν ειναι πολύ εμφανές και δεν με ενοχλει. Με ενοχλει όμως οτι έχω δώσει αρκετά λεφτά και θεωρω άδικο να μην με εξυπηρετεί σωστά δυστηχως δεν έχω πως να το διαχειριστώ διότι δεν έχω και τις απαραίτητες γνώσεις.

17 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσατε να πάρετε μια γνώμη από κάποιον άλλο ορθοδοντικό αν έχετε αμφιβολίες για την θεραπεία σας.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Όπως αντιλαμβάνεστε, αν δεν καταφέρετε να βρείτε κάποια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με τον ορθοδοντικό που πραγματοποίησε την θεραπεία σας και επισκεφθείτε κάποιον άλλον συνάδελφο, τότε δεν μπορείτε να έχετε την απαίτηση η οποιαδήποτε νέα αντιμετώπιση (μικρή ή μεγάλη) να είναι δωρεάν.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Παπαδόπουλος Μόσχος

    Ορθοδοντικός

    Θεσσαλονίκη

  • Σε συζήτηση μαζί του θα μπορέσετε να βρείτε την κατάλληλη λύση που θα ικανοποιεί και τις 2 μεριές.
    Σίγουρα, για εκ νέου θεραπεία σε άλλο ορθοδοντικό, θα πρέπει να αποζημιωθεί και ο χρόνος του γιατρού αλλά και τα νέα υλικά.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Αν θέλετε μπορείτε να έρθετε να σας δω απο κοντά κ να σας προτείνω κάποια λύση αν γίνεται κάτι χωρίς κόστος για το σχέδιο θεραπείας

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Διορθώνεται πολύ εύκολα με έναν ορθοδοντικο διάφανο ναρθηκα

    Κατσαρώνης Παύλος

    Οδοντίατρος - Παιδοδοντίατρος

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας,φυσικά και μπορούν να ξαναφτιαχτουν και θα έπρεπε να το αναλάβει ο συνάδελφος.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Λυπάμαι αλλά θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον άλλον ορθοδοντικό.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Νομίζω πως πρέπει να απευθυνθείτε στον σύλλογο ορθοδοντικών Ελλάδος.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Δυστυχώς δε μπορώ να αξιολογήσω τη σοβαρότητα του προβλήματός σας, γιατί δεν έχω κλινική εικόνα του στόματος. Το σίγουρο είναι ότι αν φοράτε το μασελάκι σωστά , δε μπορούν τα δόντια εύκολα να αλλάξουν θέση. Ήταν σε ικανοποιητική θέση όταν βγήκαν τα σιδεράκια; Επίσης, κάποια πράγματα ίσως να μην είναι εφικτά στο στόμα σας. Μπορείτε παρόλα αυτά να ζητήσετε τη γνώμη κι άλλου ορθοδοντικού, αν πράγματι υφίσταται πρόβλημα που χρήζει διόρθωσης ή δεν είναι και τόσο σοβαρό.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλό θα είναι να επιμείνεις να τα διορθώσει ο ίδιος ορθοδοντικός . Αν όχι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον οδοντίατρο σου να σε βοηθήσει μιλώντας μαζί του για να βρεθεί μια άκρη και να μη βασανίζεσαι τόσο άδικα. Καλή επιτυχία......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλο είναι να βγάλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια κ να επισκεφθείτε έναν οδοντιατρο που να ασχολείται με διαφανείς ορθοδοντικους ναρθηκες για να σας ενημερώσει πως μπορείτε να συνεχίσετε την θεραπεία σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Νομίζω αυτό που θα έπρεπε να κάνετε, είναι να επισκεφθείτε έναν άλλο ορθοδοντικό για να σας καθοδηγήσει τι πρέπει να κάνετε. Στη συνέχεια μπορείτε να συζητήσετε ή και απαιτήσετε την συνέχιση της θεραπείας από τον γιατρό σας.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποιος εγκλειστος φρονιμητης που σπρωχνει τα δοντια κ τα στραβωνει ξανα.καλο θα ηταν να βγαλετε καποια πανοραμικη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορείτε με ήρεμο τρόπο να απευθυνθείτε κ να το συζητήσετε στον θεράποντα (δικός σας) ορθοδοντικό. Εάν δεν μείνετε ευχαριστημένη, τότε πάρτε κ μία δεύτερη κλινική εξέταση κ συζήτηση με έναν ορθοδοντικό που θα επιλέξετε εσείς, για να δείτε τις λύσεις μπορούν να υπάρξουν. Σίγουρα οποιαδήποτε συμπληρωματική ορθοδοντική θεραπεία δεν θα έχει το κόστος μίας αρχικής θεραπείας όταν δεν έχει περάσει αρκετός χρόνος. Ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το καλλιτερο κατα την γνωμη μου θα ηταν να παρετε μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλον ορθοδοντικο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δυστυχώς αυτό είναι υποτροπή και δεν μπορώ να σας συμβουλεύσω πώς να το διαχειριστείτε

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θεωρω ότι ίσως θα έπρεπε να πάρετε μια δεύτερη γνώμη από έναν ακόμα ορθοδοντικό. Για να σας πει αν Μπορει να γίνει ή όχι. Δυστυχώς από περιγραφή μόνο δεν μπορώ να καταλάβω. Αλλά δεν ασχολούμαι με ορθοδοντική έτσι κ αλλιώς.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου