• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 05/08/2023

Kalhspera apo tin aristeri meria dipla apo to kinodonta exw ena donti pou exei kanei tripa stin mesh alla exei xoristi to dodi kai exoun gini san na einai duo dontia ti prepei na kanw

15 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα. Ετσι όπως το περιγραφετε το δόντι σας είναι για εξαγωγή. Θα πρέπει να ελεγχθεί από κάποιον συνάδελφο

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Να το δει κάποιος Οδοντιατρος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα τον οδοντίατρο για να το αξιολογήσει, γιατί πιθανόν να προκληθεί οξεία φλεγμονή του νεύρου του δοντιού, η λεγόμενη πολφίτιδα, η οποία είναι ιδιαίτερα επώδυνη.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αν αυτο το καταγμα εχει διχασει τις ριζες(δυο ριζες εχει το συγκεκριμενο δοντι-ειναι ο πρωτος προγομφιος)τοτε δεν μπορει να γινει τιποτα αλλο περαν της εξαγωγης..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Να γίνει κλινικός έλεγχος και διάγνωση του προβληματος

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Πολυ πιθανον να εχει υποστει καταγμα το δοντι κ να χρειαζεται εξαγωγη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Θα πρέπει να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο άμεσα να εκτιμήσει αν το δόντι μπορεί να αποκατασταθεί ή αν πρέπει να εξαχθει

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Από την περιγραφή σας με επιφύλαξη μπορώ να πω ότι μάλλον έχετε κάταγμα δοντιου. Αναλόγως της έκτασης του καταγματος θα είναι και η αντιμετώπιση του. Μπορεί να γίνεται ανασύσταση ( χτίσιμο) ή και να χρειαστεί εξαγωγή

    Θεοδωρακέλλη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Πιθανότατα ατελές κάταγμα θέλει ακτινογραφία αν μπορεί να γίνει απονεύρωση

    Μπομπότας Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, σίγουρα πρέπει να θεραπευτεί το δόντι σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Προφανώς έχει κάταγμα
    Πλήρης κλινικός και ακτινογραφικος έλεγχος

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • σε καθε περιπτωση θα πρεπει να επισκεφτειτε τον οδοντιατρος σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπερα σας.Κρινοντας απο τα λεγομενα σας ,μαλλον προκειται για επιμηκες καταγμα της ριζας,οποτε ,εφοσον ισχυει αυτο,θα χρειαστει εξαγωγη.
    Ωστοσο,μια κλινικη αξιολογηση απο κοντα και με ακτινογραφια,μπορει να πιστοποιηθει αν οντως προκειται για επιμηκες καταγμα της ριζας ή για ενα απλο καταγμα της μυλης του δοντιου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η περίπτωσή σας ακούγεται προχωρημένη. Δεν πονάτε; Κουνιέται κάποιο τμήμα; Θα συμβούλευσα άμεσα στον οδοντίατρό σας για κλινική και ακτινογραφική εξέταση και μετέπειτα την ενδεδειγμένη θεραπεία. Η απάντηση εξ αποστάσεως είναι ιδιαίτερα επισφαλής.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι