• Σαλπιγγογραφία
  • Υποβλήθηκε 12/12/2022

Πόσες μέρες θέλει αποχή για να γίνει η σαλπιγγογραφια;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει αποχή

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Ιδανικα, γινεται στο τελος της περιοδου, χωρίς να προηγηθει επαφή

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • 2-3 μερες

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η σαλπιγγογραφια πραγματοποιείται στην πρώτη φάση του κύκλου, από την 7η έως τη 10η . Κσλο είναι να μην προηγείται επαφή πριν από αυτή.

    Μαμελετζή Σάρα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • 3 μέρες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Απο την αρχη της περιοδου καθολου επαφη μεχρι τη σαλπιγγογραφια.

    Νικολουδάκης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλύβια

  • Από την αρχή του συγκεκριμένου κύκλου μέχρι και την ημέρα της εξέτασης.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Η σαλπιγγογραφια γίνεται την εβδομάδα αμέσως μετά την περίοδο, ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Οι επαφές δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα της.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Δεν υπάρχει περιορισμός !...

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Για τη σαλπιγγογραφία δεν χρειάζεται αποχή απλά πρέπει να γίνει στην αρχή του κύκλου λίγο μετά το τέλος της περιόδου

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η σαλπιγγογραφία καλό είναι να γίνεται στις πρώτες μέρες μετά την περίοδο άρα από την περίοδο και μέχρι να γίνει σαλπιγγογραφία καλό είναι να μην γίνεται επαφη

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η σαλπιγγογραφία γίνεται στο πρώτο ήμισυ του κύκλου πριν την ωορρηξία. Πρέπει να απέχετε από επαφές από την αρχή του κύκλου έως και 48 ώρες μετά την εξέταση.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Για την εξέταση της σαλπιγγογραφίας δεν απαιτείται αποχή. Είναι μια ελάχιστα επεμβατική εξέταση η οποία δεν διαταράσσει την καθημερινότητα της γυναίκας.

    Σαράφης Βασίλειος

    Χειρουργός Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Πρεπει να απέχετε απο επαφές χωρίς προφύλαξη απο την αρχή της περιόδου μέχρι να κάνετε την εξέταση.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Μαρούσι

  • Από το τέλος της περιόδου. Ή επαφές μόνο με προφυλακτικό.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • 3

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Γενικά δεν απαιτείται ιδιαίτερη προετοιμασία για την εξέταση, αλλά εάν έχετε ιστορικό πυελικής φλεγμονής, ο γιατρός σας μπορεί να σας ζητήσει να πάρετε προφυλακτικά αντιβιοτικά πριν από την εξέταση. Για βέλτιστα αποτελέσματα, προτείνεται η σαλπιγγογραφία να πραγματοποιείται μεταξύ της 6ης και της 14ης ημέρας του κύκλου. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να αποφύγετε την πιθανότητα να διαταράξετε ακούσια μια πιθανή εγκυμοσύνη στα πρώτα της στάδια. Άρα η αποχή δεν χρειάζεται εκτός εάν έχετε κάποια συγκεκριμένη οδηγία από τον γιατρό σας. Ελπίζω να βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου