• Salpingography
  • Submitted on 12/12/2022

Πόσες μέρες θέλει αποχή για να γίνει η σαλπιγγογραφια;

17 specialists answered

  • Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει αποχή

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Ιδανικα, γινεται στο τελος της περιοδου, χωρίς να προηγηθει επαφή

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • 2-3 μερες

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Η σαλπιγγογραφια πραγματοποιείται στην πρώτη φάση του κύκλου, από την 7η έως τη 10η . Κσλο είναι να μην προηγείται επαφή πριν από αυτή.

    Mameletzi Sara

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • 3 μέρες

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Απο την αρχη της περιοδου καθολου επαφη μεχρι τη σαλπιγγογραφια.

    Νικολουδάκης Αντώνης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalivia

  • Από την αρχή του συγκεκριμένου κύκλου μέχρι και την ημέρα της εξέτασης.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Η σαλπιγγογραφια γίνεται την εβδομάδα αμέσως μετά την περίοδο, ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Οι επαφές δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα της.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Δεν υπάρχει περιορισμός !...

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Για τη σαλπιγγογραφία δεν χρειάζεται αποχή απλά πρέπει να γίνει στην αρχή του κύκλου λίγο μετά το τέλος της περιόδου

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Η σαλπιγγογραφία καλό είναι να γίνεται στις πρώτες μέρες μετά την περίοδο άρα από την περίοδο και μέχρι να γίνει σαλπιγγογραφία καλό είναι να μην γίνεται επαφη

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Η σαλπιγγογραφία γίνεται στο πρώτο ήμισυ του κύκλου πριν την ωορρηξία. Πρέπει να απέχετε από επαφές από την αρχή του κύκλου έως και 48 ώρες μετά την εξέταση.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Για την εξέταση της σαλπιγγογραφίας δεν απαιτείται αποχή. Είναι μια ελάχιστα επεμβατική εξέταση η οποία δεν διαταράσσει την καθημερινότητα της γυναίκας.

    Sarafis Vasileios

    Χειρουργός Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Kalamaria

  • Πρεπει να απέχετε απο επαφές χωρίς προφύλαξη απο την αρχή της περιόδου μέχρι να κάνετε την εξέταση.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Marousi

  • Από το τέλος της περιόδου. Ή επαφές μόνο με προφυλακτικό.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • 3

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας. Γενικά δεν απαιτείται ιδιαίτερη προετοιμασία για την εξέταση, αλλά εάν έχετε ιστορικό πυελικής φλεγμονής, ο γιατρός σας μπορεί να σας ζητήσει να πάρετε προφυλακτικά αντιβιοτικά πριν από την εξέταση. Για βέλτιστα αποτελέσματα, προτείνεται η σαλπιγγογραφία να πραγματοποιείται μεταξύ της 6ης και της 14ης ημέρας του κύκλου. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να αποφύγετε την πιθανότητα να διαταράξετε ακούσια μια πιθανή εγκυμοσύνη στα πρώτα της στάδια. Άρα η αποχή δεν χρειάζεται εκτός εάν έχετε κάποια συγκεκριμένη οδηγία από τον γιατρό σας. Ελπίζω να βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou