• Ρινίτιδα
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

Καλημερα. Είμαι 40 χρόνων έχω αλλεργική ρινίτιδα στραβό διάφραγμα και υποφέρω από αμυγδαλιτιδες σχεδόν όλο το χρόνο. Με το παραμικρό πρήζονται και πονάνε σπάνια κανουν πυρετό αλλά υποφέρω και κολλάω τους μικρούς συνέχεια. Μικρός θυμάμαι υπήρχε πιθανότητα να τις αφαίρεσω αλλά έκανα μια θεραπεία με ενέσεις κ ηρέμησα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να πάρω να κανω κάποια μακροχρόνια θεραπεία πάλι? Το διάφραγμα επηρεάζει αρνητικά την κατάσταση? Περίπτωση αφαίρεσης σε αυτή την ηλικία υπάρχει?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Το διάφραγμα επηρεάζει όντως αρνητικά. Τέτοια θεραπεία δεν υπάρχει. Φυσικά και μπορεί να γίνει αφαίρεση σε αυτή την ηλικία. Πρέπει να σας εξετάσω και να πούμε τις λεπτομέρειες από κοντά

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΑΜΥΓΔΑΛΕΚΤΟΜΗ . ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΤΟΣΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ. ΤΟ ΣΤΡΑΦΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΣΤΕ ΕΠΙΡΡΕΠΗΣ ΣΕ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Μακροχρόνια αγωγή είναι δύσκολο να γίνει, αλλά σίγουρα πρέπει να εκτιμηθεί η κατασταση και να ληφθούν ενδεχομενως κάποιες εξετάσεις. Η ηλικία δεν είναι απαγορευτικος παράγοντας αφαίρεση, εφόσον απαιτείται.

    Γιοπάνου Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)