• Ρινίτιδα
  • Υποβλήθηκε 26/01/2023

Είχα λαρυγγίτιδα φαρυγγίτιδα και πήρα μια αντιβίωση για 6 μέρες, συνεχίζοντας μέχρι και σήμερα ένα σπρει για τη μύτη, καθώς είχα γενικά ανά διαστήματα συμπτώματα ρινίτιδας. Ωστόσο, πρόσφατα εκτέθηκα στην εξωτερική υγρασία και σε σκόνη και απέκτησα μπούκωμα. Πρέπει να επισκεφτώ και πάλι γιατρό ή ενδέχεται να προκαλείται και από το ρινικό εκνέφωμα;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Κάποια αποσυμφορητικά ρινός δεν κάνει να τα λάβουμε για περισσότερες από 7 ημέρες γιατί μας προκαλούν φαρμακευτική ρινίτιδα. Εναλλακτικά όμως, θα μπορούσατε να έχετε κάποια αλλεργική ρινίτιδα ή ακόμα και να επιμένει το κρυολόγημά σας. Δυστυχώς είναι δύκολο κάποιος να σας απαντήσει σαφώς χωρίς να σας εξετάσει.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΡΕΙ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΡΣΗ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗΣ ΡΙΝΙΤΙΔΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΣΟΥΝ 'ΑΝΟΣΟΚΑΤΑΣΤΑΛΜΕΝΟΣ'. ΠΡΕΠΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΑΜΙΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΠΡΕΙ Η ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πρέπει να επισκεφθείτε Ωτορινολαρυγγολόγο

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Το πιο πιθανό είναι να συνεχίζει η ρινίτιδα και να γίνεται αλλεργική. Θέλει ρινοπλύσεις και κορτιζονούχο spray. Αν δεν υποχωρούν τα συμπτώματα, θα πρέπει να επισκεφθείτε Ωτορινολαρυγγολόγο.

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος