• Ψωρίαση
  • Υποβλήθηκε 07/12/2022

Γειασας .Ο γιος μου ειναι 27 ετωνκαι εδω και 2 χρονια εχει εντονη ψωριαση.Ολοι του το σωμακαι το κεφάλι γεμίζει μεγάλα σημάδια.Ενα δερματολογο που είχαμε επισκευτει του ειχε δώσει αγωγή χαπιών με κορτιζονη.Αυτα τον είχαν βοηθήσει για ενα διάστημα.Τώρα ομως ξανά εμφανίστηκαν παλι με την ιδία δυναμη.Εχει εντονη φαγούρα και πολλα και μεγάλα σημάδια.Σας παρακαλω αν εχετε τη καλοσύνη να τον βοηθησετε.Ευχαριστώ εκ των πρωτερων.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας
    Ιδανικά πρέπει να συμβουλευτείτε τον δερματολόγο που πρώτο εξέτασε τον γιό σας. Ευχαριστώ και καλές γιορτές σας εύχομαι.

    Ζέρβας Γεώργιος

    Γενικός Οικογενειακός Ιατρός

    Σαντορίνη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΨΩΡΙΑΣΗΣ ΝΕΕΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΑΓΩΓΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ . ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΙ.

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • καλημερα στην ψωριαση δεν δινουμε κορτιζονη εκτος απο πολυ σπανιες μορφες υπαρχουν πολλες θεραπειες με χαπακια και ενεσιμα τολμω να πω με σχεδον καθολου παρενεργειες με αριστα αποτελεσματα

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας
    Τυχαίνει να μιλάτε με ιατρό που έχει ασχοληθεί πολλά χρόνια με την ψωρίαση και σας διαβεβαιώ πως πλέον έχουμε να κάνουμε με μια επανάσταση σε ότι αφορά την ψωρίαση και τις καινούργιες θεραπείες με βιολογικούς παράγοντες που έχουν αναπτυχθεί, όπου ακόμη και οι πιό δύσκολες και επίμονες μορφές όπως και οι πιό εκτεταμένες, καθαρίζουν εντελώς δίνοντας στον ασθενή πίσω την ζωή του και την αυτοπεποίθηση του!

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Υπάρχουν σύγχρονα πρωτόκολλα με βιολογικούς παράγοντες. Αρχικά πρέπει να γίνει κλινική εκτίμηση βέβαια.

    Derma & Beauty

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μελίσσια

  • Η χορηγηση συστηματικων κορτικοστεροειδων εχει πρωτη θεση μονο σε μια πολυ ειδικη μορφη ψωριασης, το ερπητοειδες κηριο ή αλλιως φλυκταινωδη ψωριαση της κυησης. Οποτε λογω θεραπειας που θεωρω μη καταλληλη διατηρω σοβαρες αμφιβολιες για το πρωτευων δερματικο νοσημα του γιου σας. Θα ηταν κρισιμο και απαραιτητο να τον εξετασω απο κοντα για να μπορεσω να καταλαβω περισσοτερα..

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα

  • Προφανώς θέλει τροποποίηση της θεραπείας. Και έλεγχο για ψωριασικη αρθρίτιδας

    Αγγελάκος Μιχαήλ

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρεπει να εκτιμηθει αν συνυπαρχει αρθριτιδα αν οχι θα πρεπει να τον παρακολουθει δερματολογος

    Ηλιάδου Κορνηλία

    Ρευματολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Να μην πάρει κορτιζόνη μόνο όταν χρειάζεται αν έχει και αρθρίτιδα ή πόνο στη μέση θέλει ρευματολογο και να μπει άμεσα σε βιολογικό παράγοντα τίποτε άλλο η θεραπεία υπάρχει 20 χρόνια τώρα

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα