• Προστατίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/04/2023

Καλημέρα, έχω το E cohli στον προστάτη, πόσο καιρό αντιβίωσης θα χρειαστώ; Εάν φορέσω κάτι σφικτό (εσώρουχα ή παντελόνια που πριν φορούσα χωρίς πρόβλημα), τότε παρουσιάζεται ενόχληση ή και μέτριος πόνος στην περιοχή του προστάστη. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ευχαριστώ Ανδρέας Ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως η αντιβιοτική αγωγή διαρκεί από 15-30 ημέρες ανάλογα την περίπτωση, τα στενα ρούχα δεν επιβαρύνουν εκτός κι αν σασ ενοχλούν, πολύ καλό κάνει η τοποθέτηση θερμών επιθεμάτων ( π.χ θερμοφόρα ) στο κάτω μέρος της κοιλιάς

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Καλημερα σας. Για τη διαρκεια της αντιβιωσης εξαρταται αν ειναι χρονια ή οξεια προστατιτιδα. Αν ειναι οξεια χρειαζεται 15 ημερες θεραπεια. Η ενοχληση που νοιωθετε ειναι αναμενομενη.

    Ζήσης Ιωάννης-Ειρηναίος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ρέθυμνο

  • 20 ΜΕΡΕς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ , ΒΙΤΑΜΙΝΕς ΚΑΙ ΦΥΤΙΚΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ,, ----ΟΧΙ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας.
    Η χρονική διάρκεια μιας θεραπείας είναι διαφορετική για τον κάθε ασθενή .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Θα χρειαστείτε αντιβιωτικη αγωγή για διάστημα 20 τουλάχιστον ημερών και επανεξέταση από τον Ουρολογο σας

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα χρειαστείτε αντιβίωση από του στόματος αλλά και εναίσιμη

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι