• Πόνος στον ώμο
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Καλησπέρα, μετά από έναν τραυματισμό που είχα (τροχαντηρίτιδα) και στους ώμους εδώ και 3-4 μηνες, μου προτειναν να κάνω κάποιες αιματολογικες εξετάσεις, ανοσολογικές και βιοχημικες. Οι εξετάσεις ήταν όλες πολύ καλές με 2 εξαιρέσεις. 1. Το Ασβέστιο είναι ελάχιστα αυξημένο από 10.2 σε 10.4 και 2. Η τιμή C4 είναι χαμηλή στα 11.5/15 που είναι το όριο. Έχω θορυβηθει πολύ για το τι σημαίνει αυτο και το ραντεβού με τον γιατρό μου αργεί πολύ, έχω παρά πολύ άγχος για το αν είναι κάτι κακό. Να σημειωθεί ότι έχω κάνει και μαγνητικές και ακτινογραφίες οι οποίες δεν είχαν κάποιο εύρημα (πέραν της τροχαντηρητιδας). Είναι φυσιολογικό να έχει πέσει η τιμή C4 λόγω έντονου στρες ή των τραυματισμών? Η είναι βεβαιη ένδειξη ότι υπάρχει αυτοανοσο? Η τιμή είναι αναστρέψιμη? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν νομίζω ότι έχετε αυτοάνοσο.Δεν θα έδινα καμμία σημασία στο c4 με την κλινική εικόνα που εχετε

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Οι εξετάσεις αυτές συναξιολογουνται με τα κλινικά ευρήματα κ από μόνες τους δε σημαίνουν κάτι.
    Το ασβέστιο μπορείτε κ να το αγνοήσετε , η εξέταση του συμπληρώματος θα αξιολογηθεί από το γιατρό σας ή από κάποιο ρευματολογο.
    Σίγουρα δε χρειάζεται άγχος πάντως , δε βοηθάει σε καμμία περίπτωση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος