• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 17/03/2023

Καλησπέρα έχω πολυκυστικες ωοθήκες έχω πάρει αντισυλληπτικά αλλά με πείραξαν υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία για να αφαιρεθούν;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Τις περισσότερες φορές υπάρχει κάποιο ορμονικό πρόβλημα που κάνει τις πολυκυστικές καλό θα είναι να κάνετε ένα πλήρες μεγάλο ορμονικό προφίλ για να μπορέσω να δούμε τι είναι αυτό που της προκαλεί και να δώσουμε μετά την κατάλληλη θεραπεία

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Για σας, μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιο άλλο σκεύασμα αντισυλληπτικών που ίσως σας ταιρίαξει

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Οι πολυκυστικες ωοθήκες δεν αφαιρούνται. Αμτιμετωπιζονται συμπτωματικά. Προφανώς δεν έχετε περίοδο γιαυτό κ ο/η συνάδελφος σας έδωσε αντισυλληπτικα. Υπάρχουν και άλλες επιλογές αν δεν μπορείτε να παίρνετε τα αντισυλληπτικα.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας,

    Βεβαίως υπάρχουν πολλές εναλλακτικές για την αντιμετώπιση του Συνδρόμου Πολυκυστικων Ωοθηκών, περα απο ορμονικές θεραπείες οπως τα αντισυλληπτικά
    Το πιο φυσικο που μπορείτε να κάνετε είναι αλλαγες στον τροπο ζωής με συστηματική άσκηση και κατάλληλη διατροφή
    Για περισσότερες λεπτομέρειες, επειδή η θεραπεία εξατομικεύεται παρακαλώ μιλήστε με Ενδοκρινολογο
    Ευχαριστώ πολύ

    Κουρκούτη Χρυσούλα

    Ενδοκρινολόγος

    Μαρκόπουλο

  • Δεν μπορούν να αφαιρεθούν οι πολυκυστικές. Δοκίμασε να πάρεις μόνο προγεστερόνη

    Dr Τραϊανός Αλέξανδρος

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι μια πολύ συχνή πάθηση που μπορεί να αφορά 1 στις 10 γυναίκες κ όχι πάντα με τα ίδια συμπτώματα. Τα αντισυλληπτικά χάπια δεν θεραπεύουν τις πολυκυστικές ωοθήκες απλά διορθώνουν κάποια από τα συμπτώματα, όπως η άστατη περίοδος και η ακμή αλλά αυτό διαρκεί μόνο για την περίοδο που τα λαμβάνετε. Δυστυχώς, η πολυπλοκότητα του θέματος δεν μου επιτρέπει να επεκταθώ όσο θα έπρεπε. Η γνώμη μου θα ήταν να μιλήσετε με το γυναικολόγο σας ώστε να ενημερωθείτε συγκεκριμένα για το πώς θα αντιμετωπίσετε καλύτερα τα δικά σας συμπτώματα αφού κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Εύχομαι να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Κα... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Εάν έχετε σταθερό κύκλο δεν χρειάζονται τα αντισυλληπτικά. Κάντε και έλεγχο για ρο σύνδρομο αντίστασης στην ινσουλίνη και μέτρηση ανδρογόνων στο αίμα.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Όχι είναι λάθος να παίρνεις αντισυλληπτικα δεν αλλάζει τίποτα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Οι πολυκυστικες ωοθήκες δεν θεραπεύονται, αλλά αντιμετωπίζονται τα συμπτώματα τους. Μπορείτε να δοκιμάσετε διαφορετικό αντισυλληπτικό. Επίσης το πιο σημαντικό είναι να κάνετε αεροβική άσκηση 3 φορές την εβδομάδα και να προσέχετε το βάρος σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Οι θεραπείες του συνδρομου των πολυκυστικών ωοθηκών εξατομικεύονται ανάλογα το στόχο και το κυρίαρχο πρόβλημα της κοπέλας (διαταραχες κύκλου, τριχοφυία/ακμή, γονιμότητα, μεταβολισμός). Αν το αντισυλληπτικό δε σας ταίριαξε πρέπει να συζητηθούν οι εναλλακτικές θεραπείες με ενδοκρινολόγο ή/και με γυναικολόγο που ασχολείται με το κομμάτι αυτό.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι