• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 17/11/2023

Η περιοδος μου κραταει 6 μερες. Αυτη την φορά ειχα και τις 6 μερες φρικτους πόνους και πολυ αίμα. Σημερα, δεν εχω καθόλου αίμα αλλα με πονάει πολυ η κοιλιά μου και ειμαι σαν να με εχει πατήσει τρένο. Τον Ιούνιο είχα περίοδο 17 μερες και είχα κυστη 6.6 εκ. Πρέπει τώρα που με ποναει η κοιλιά μου να πάω να κάνω υπέρηχο; Δεν εχω σήμερα αιμα καθόλου αλλα με πονάει πολύ η κοιλιά μου. Μήπως εχω πολυκυστικές ωοθήκες;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών έχει συγκεκριμένα διαγνωστικά κριτήρια τα οποία δεν περιλαμβάνουν κάτι από αυτά που αναφέρετε. Σε κάθε περίπτωση η δια ζώσης επίσκεψη θα σας λύσει οποίες απορίες

    Σαπουνάς Σπυρίδων

    Ενδοκρινολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Πρεπει να γινει ενας πληρης γυναικολογικος ελεγχος και υπερηχος. Εαν πονατε πολυ πρεπει να κανετε εναν Υπερηχο και να εξεταστειτε απο γυναικολογο το συντομοτερο δυνατον ωστε να αποκλειστει η πιθανοτητα συστροφης ωοθηκης.

    Ξυνός Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Οι πολυκυστικες δεν ταιριάζουν καθόλου με αυτό που περιγράφεται. Θα ήταν όντως πιο σωστό να σας δει άμεσα ένας γυναικολόγος αφού έχετε συμπτώματα. Μπορεί να έχετε πάλι κάποια κύστη που να δικαιολογεί αυτόν τον πόνο. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου