• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 25/09/2023

Γεια σας, έχω πολυκυστικες ωοθήκες για καιρό δεν είχα περίοδο (περίπου 3 χρόνια με εμφανίσεις πολύ τακτικά τύπου 3 φορές τον χρόνο) είμαι 21 πλέον κι μετά από ένα χρόνο κι 3 μήνες θεραπείας με τα αντισυλληπτικά κι glucophage 350 οι εξετάσεις μου από τον ενδοκρινολόγο έχουν βγει πολύ καλές, έχω κόψει τα αντισυλληπτικά για ένα διάστημα έχει περάσει ένας μήνας και 2 ευδομαδες κι δεν έχω καθόλου αίμα Περίδου έχω περάσει όμως πολλά συμπτώματα όπως πρήξιμο στήθους κι στην περιοχή της μήτρας πόνοι στο σημείο της μήτρας νεύρα τάσεις για γλυκό αλλά εκείνη άφαντη μήπως πρέπει να τα ξαναρχίσω; δεν ξέρω πως να μου έρχεται φυσικά προσπαθώ να είμαι στα ζεστά τύπου για λίγο διάστημα σε θερμό στη κοιλιά αλλά τίποτα κι φοβάμαι

2 ειδικοί απάντησαν

  • Λίγη υπομονή στους 2 μήνες και μετά θεραπεια με ειδικές βιταμίνες

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα σας. Τα αντισυλληπτικά χάπια δεν αποτελούν θεραπεία για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Μπορεί, όντως, να βοηθούν στο να καλυτερεύουν κάποια συμπτώματα που σχετίζονται με το σύνδρομο όταν όμως τα σταματάτε είστε πάλι στο σημείο μηδέν. Δε γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας όποτε δε μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος αλλά γενικά να ξέρετε οτι η αντιμετώπιση των πολυκυστικών ωοθηκών χρειάζεται σωστή ενημέρωση και κατανόηση της νόσου από την ίδια την ασθενή. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Σας εύχομαι ότι καλύτερο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου