• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 23/02/2024

Καλησπέρα σας είμαι 25 χρονων με Σπω, ο κύκλος ειναι εντελώς άστατος με διακύμανση κύκλου έως και σχεδόν 75 μέρες. Προσπαθούσα να λύσω το θέμα με ινοσιτολη και προγεστερονη άλλωτε ερχόταν κοντά στο μήνα άλλωτε στους δύο μήνες ή μεγαλύτερη καθυστέρηση. Ωστόσο το Δεκέμβριο υποβληθηκα σε αφαίρεση παραωοθηκηκης κυστης και μετά από μια βδομάδα από το χειρουργείο αδιαθετησα( λογικα) είχα αίμα και διάρκεια σαν περιόδου. στις 14 Δεκεμβρίου. Μετά στις 6 Ιανουαρίου ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου στην αρχή για περίπου 1 λεπτό χωρίς προφυλακτικό και μετέπειτα με προφυλακτικο( βέβαια πριν περίπου 2 ώρες ίσως και παραπάνω είχε εξπερματωσει ξανά αλλά είχε ουρησει και σκουπιστεί με χαρτί). Ωστόσο 6 Φεβρουαρίου είχα κάνει β χοριακη η οποία βγήκε αρνητική( ένα μήνα μετά την επαφή αυτη) Να προσθέσω πως από τότε δεν ξαναειχα επαφή. Όταν έφτασα τις 60 ημέρες κύκλου, πήρα duphaston για 5 μέρες πρωί βράδυ με σκοπό να προκαλέσω την περίοδο. Σήμερα ειναι η 8η ημέρα μετά τη λήξη του χαπιού και δεν έχει έρθει περίοδος Να προσθέσω πως εδώ και αρκετές ημέρες με ενοχλεί το στήθος μου. Πριν πάρω το duphaston είχα πάει στον γιατρό στις 56 ημερες κυκλου και είχα πάχος ενδομητριου γύρω στα 6cm. Ωστόσο γιατί να μη μου ήρθε περίοδος μετά το duphaston? Είναι ανησυχητικό? Πρέπει να επαναλάβω β χοριακη ή δε χρειάζεται? Τι μου προτείνετε?

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Πιστεύω πως ειτε το ενδομητριο σας ήταν αρκετά λεπτό είτε η δοση προγεστερονης δεν ηταν αρκετη αυτή τη φορά για αυτό δεν σας ήρθε περίοδος.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου