• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 07/02/2024

Καλησπέρα. Τον περασμένο Αύγουστο έπαθα ουρολοίμωξη (κυστίτιδα) και καθώς ημουν διακοπες πήγα σε ενα κεντρο υγείας όπου μου εγραψαν Focfocin μέχρι να βγει η καλλιέργεια. Πήρα δυο φακελάκια και απο την πρωτη κιολας δόση σταματησαν ολα τα συμπτώματα και μου πέρασε τελείως. Επειτα βγηκε η καλλιέργεια και εδειξε e-coli αλλα στο αντιβιόγραμμα διπλα απο τη φοσφομυκήνη δεν υπήρχε το Ε (ότι ειναι ευαισθητο δηλαδη). παρόλα αυτα οι οδηγίες στο φαρμακο ελεγαν ότι ειναι καταλληλο για e-coli και εφοσον μου περασε κιολας δεν εκανα κατι αλλο. Μετα απο 6 μηνες (χθες) επαθα ξανα ουρολοίμωξη και ξανα πήρα focfocin και με έπιασε κατευθείαν πάλι. Αλλα τωρα σκεφτομαι, υπάρχει περιπτωση να μην ειχε φύγει το προηγουμενο μικρόβιο πριν απο 6 μηνες και να υποτροπίασε τωρα;;;; Λέω να πάω να κάνω μια καλλιέργεια να δω αν εφυγε τελείως αυτη τη φορα. Ποια ειναι η γνώμη σας;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι να πατε

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Το λιγότερο που πρέπει να κάνετε είναι αυτό

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Θα κάνετε μία καλλιέργεια ούρων για να δείτε σε ποια φάρμακα είναι ευαίσθητο το μικρόβιο

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Μπορείτε να κάνετε επαναληπτική καλλιεργεια, αφήστε όμως 2 εβδομάδες και κάντε την μετά.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα