• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 12/11/2023

Καλησπέρα σας, υπάρχει περίπτωση το e-coli να προέρχεται από πέτρα στα νεφρά; είχα κάνει απεικονιστικό έλεγχο σε ουρολόγο και αξονική και είχε βρεθεί μια μικρή πέτρα της οποίας οι διαστάσεις δεν μπόρεσαν να εντοπισθούν. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κάποιο απόφραξη πουθενά όμως πέρασα κυστίτιδα και κολπιτιδα τρεις φορές μέσα σε ενα χρόνο η οποία ξεκίνησε μετά από επαφή. Έλεγχος από γυναικολόγο έγινε και πήρα αντιβίωση με βάση το αντιβιογραμμα. Εκανε και ο σύζυγος έλεγχο, αυτός όμως ήταν καθαρός.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν μπορεί . Πρέπει να βρεθεί άλλη αιτιολογία

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Καλημέρα σας .Θα χρειαστεί έλεγχος του ζεύγους ταυτόχρονα

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Η πέτρα δεν προκαλεί ουρολοίμωξη εκτός κι αν κάνει απόφραξη το μικρόβιο όμως μπορεί να εγκατασταθεί στην πέτρα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Το βακτήριο E.coli προέρχεται στην πλειονότητα των περιπτώσεων από το έντερο μας όπου αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας αυτού. Οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες σε ουρολοιμωξεις αφού ο πρωκτός κ η ουρηθρα είναι πολύ κοντά. Πολλές φορές η σεξουαλικη πράξη ευνοεί περαιτέρω την " μετανάστευση" του μικροβιου από το έντερο στην ουροδοχο κύστη. Ελπίζω να βοήθησα με τα παραπάνω. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου