• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 14/08/2023

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις παρακαλω γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ πλεον. Αρχικά να πω ότι τα τελευταία χρόνια ταλαιπωρουμαι αρκετά λόγω σιδηροπαινιας και διαταραχής πανικου. Εχω συνεχή θέματα ψυχοσωματικά και όχι μόνο. Τώρα λοιπόν να μπω στο θέμα για το οποίο γράφω. Πλέον εχω φτάσει σε ένα σημείο λοιπόν να φοβάμαι συνέχεια για την υγεία μου με αποτέλεσμα να αγχώνομαι συνέχεια ότι κάτι κακό θα μου συμβεί (ίσως αρρωστοφοβια). οποτε για αυτό ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν με θεραπεία σοβαρή υποτροπιαζουσας ουρολοίμωξης είναι εντάξει να κάνω σεξ με τον συντροφο μου και αν θα τον κολλήσω κάτι εκείνον. Δευτερον θα ήθελα να ρωτήσω ποσο ευκολο ειναι μια ουρολοίμωξη να επηρεάσει το νεφρό σε μια κοπέλα στην ηλικία μου (28 ετών) Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την απάντησή σας.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα ,μετά από σωστή θεραπεία ,όχι,ουρολοιμωξη που δεν αντιμετωπίζεται μπορεί να επειρεασει το νεφρό,αν αντιμετωπισθεί δεν υπάρχει πρόβλημα

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Κατα τη διάρκεια ενεργής λοίμωξης ουροποιητικού καλο ειναι να μην έρχεστε σε επαφή.
    Κάθε λοίμωξη κατώτερου ουροποιητικού μπορεί εν δύναμη να καταλήξει σε πύελονεφρίτιδα .
    Η λοίμωξη ουροποιητικού δεν μεταδίδεται.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Να κάνετε σεξ ελεύθερα
    Τον νεφρό θα τον επηρεάσει μόνο αν φτάσει το μικρόβιο εκεί και σας κάνει πυρετό

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι