• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 08/08/2023

Καλησπέρα σας , έχω φτάσει στο αμήν , και δεν βρίσκω μια σωστή λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον πατέρα μου το 2019 κάναμε ολική αφαίρεση ουροδόχου κύστης , και προτιμήσαμε νέο κύστη αντί για σακούλα εξωτερική , γιατί είναι πολύ νέος , όλα πήγαιναν καλά μέχρι και πέρσι , περνάμε σαν χημείο προφύλαξη furolin 100 και δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα , εδώ και ένα χρόνο ζούμε έναν εφιάλτη με αντιβιωσεις , το furolin σταμάτησε να τον πιάνει και συνέχεια παθαίνει ουρολοίμωξη με πυρετό ,και πόνο και τσούξιμο και δύσοσμα ουρα και θολά , τα εχουνε πάρει όλα , και fosfocin, bactrimel, flaxidel , δεν μας έχει βοηθήσει τίποτα , μας είπανε να βάλουμε καθετήρα για ένα μήνα για να χαλαρώσει η κύστη και να πάρουμε ciproxin για 10 μέρες , όπως πέρασαν 10 μέρες .φτου και από την αρχή , μας είπανε να κρατήσουμε τον καθετήρα 6 μήνες , το κάναμε και αυτό και παράλληλα να παίρνουμε norocin 1 χάπι το 24ωρο , για 2 μήνες , όπως τελειώσαμε πάλι τα ίδια , κάθε μήνα κάνουμε εξετάσεις ούρων και αίματος και στα ουρα κάθε φορά ειναι αυξημένα τα πυοσφαίρια , έχουμε πάει σε αρκετούς καλούς γιατρούς αλλά κανείς δεν έχει μια σωστή απάντηση , σας παρακαλώ κάποιος γιατρός που μπορεί να μας λύσει το πρόβλημα ??

3 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν ξερω πως να σας βοηθησω αν οι ουρολογοι δεν το εχουν καταφερει. Σιγουρα η πολλη αντιβιωση εχει κανει ανθεκτικα τα μικροβια και δεν τον πιανει τιποτα. Επισης πυοσφαιρια τη γεν. ουρων με καθητηρα ειναι φυσικο επομενο, δεν μας ενοχλει. Εκτος και αν εχει συμπτωματα οπως τσουξιμο και δυσουρια. Οσο για τον πυρετο, η απλη κυστιτιδα δεν κανει πυρετο, αλλα μιλαμε για πυελονεφριτιδα, που ειναι πιο σοβαρη. Εκτος και αν πυρετος και δυσουρια σημαινουν οξεια προστατιτιδα

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Με όσα περιγράφετε μάλλον ο πατέρας σας δεν αδειάζει επαρκώς την κύστη του.
    Μόνιμος καθετηρας καταδικάζει τον άνθρωπο σε τουλάχιστον ασυμπτωματικη βακτηριουρια αν όχι σε επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις.
    Εάν αντιλαμβάνομαι καλά ο πατέρας σας μάλλον πρέπει να χρειάζεται διαλειπων καθετηριασμό.
    Χρειάζεται έλεγχος απο ουρολόγο για να επιβεβαιώσει τα προηγούμενα.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να κάνει κυστεοσκόπηση και αν χρειαστεί να παρθούν βιοψίες

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι