• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 26/10/2023

Καλημέρα, πριν από 8 εβδομάδες έπαθα ουρολοίμωξη και πήρα στην αρχή μια αντιβίωση για τρεις μέρες, μετά συνέχισα να έχω ενοχλήσεις και μου χορήγησαν την αντιβίωση που παίρνεις μόνο μια φορά, ούτε αυτή βοήθησε οπότε μου έδωσαν και τρίτη αντιβίωση την οποία πήρα για 5 ημέρες. Το βάρος στην κύστη συνεχιζε οπότε επισκέφθηκα ουρολόγο, ο οποίος μου έκανε καλλιέργεια ούρων και υπέρηχο και με βρήκε καθαρή. Μου είπε πως κάποιες φορές μετά από μια ουρολοίμωξη χρειάζονται μέχρι και έξι εβδομάδες για να συνέλθει ένας οργανισμός. Πήγα και σε γυναικολόγο και με βρήκε επίσης υγιέστατη. Παρ'ολα αυτά μετά από 8 εβδομάδες ακόμα νιώθω κάποιες φορές πίεση στην κύστη και τελευταία έχω και νυκτουρια (3-4 φορές). Υπάρχει περίπτωση να είναι ψυχολογικό διότι δεν έχω αλλά συμπτώματα μόνο πίεση στην κύστη;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Πρεπεινα επιβεβαιώσετε ότι αδειάζεται την κυστη σας επαρκώς και ότι δεν έχετε άτυπη κυστιτιδα, η άλλη παθολογία αν είστε καπνίστρια .

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Αν είναι κυστιτιδα θέλεις ειδική αγωγη

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • κανε γ.ουρων

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, ίσως χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση το πρόβλημα σας

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες