• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 01/04/2023

Έχω πόνο μετά το τέλος της ούρησης και τσούξιμο.Εκανα γενική ούρων : 4-8 πυοσφαίρια 4-8 αιμοσφαίρια Aρκετοι μικροοργανισμοι. Μου έδωσε ο γιατρός ZINADOL500αρι 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ. Όμως και η φαρμακοποιός αλλά και το χαρτί ενδειξεων στο κουτί το περισσότερο που αναφέρει σαν δόση είναι 250 έως 500 δύο φορές την ημέρα. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΤΑ 3 ZINADOL500 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ? Επίσης κάτι που δεν έγραψα στο αρχικό μήνυμα είναι ότι ο γιατρός δεν μου είπε να κάνω καλλιέργεια ούτε αντιβιόγραμμα.Αυτα τα διαβάζω τώρα εδώ.Μπορω να δώσω ουρα για καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα ενώ έχω πάρει ήδη 4 zinadol 500mg? Η θα επηρεαστούν τα αποτελέσματα?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Για να κάνετε ξανά εξέταση θα πρέπει να περάσουνε 7 μέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα σας ,ίσως έχει σχέση με το βάρος σας

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Λάθος δοσολογία , χρήζεις εξέταση από ουρολόγο

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Πάρτε τη θεραπεία σας και ανάλογα αν τα συμπτώματα θα έχουν υποχωρήσει μετά το τέλος, θα δείτε αν χρειαστεί περαιτέρω έλεγχος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Οχι τώρα. Την καλλιέργεια την κάνουμε 10 μέρες μετά την αντιβίωση.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • 2 φορες ημερησιως ειναι ενταξει

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΕ 7 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Συνήθως τα κοινά μικρόβια που προκαλούν ουρολοιμωξη στον γενικό πληθυσμό καλύπτονται από μια αντιβίωση όπως το zinadol. Άποψη μου κάντε την αγωγή κ μετά αν συνεχιστούν τα προβλήματα κάντε μια καλλιέργεια με αντιβιογραμμα. Η δοσολογία του zinadol είναι πρωί βράδυ 1 χάπι.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Δυστυχως αν λαβατε ηδη αγωγη η καλλιεργεια δεν ειναι αξιοπιστη .Θα λαβετε συνολικα zinadol 500mg x2 για 7 ημερες ( ως εμπειρικη θεραπεια) ,εφοσον την ξεκινησατε .Ειναι μια αγωγη που καλυπτει ενα μεγαλο ποσοστο μικροβιων που προκαλουν ουρολοιμωξη ,ωστοσο αν κ μετα το τελος της αγωγης εχετε συμπτωματα αφηνετε 2 μερες κ δινετς καλλιεργεια με αντιβιογραμμα

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Θα πρέπει να περιμένετε να περάσει μία βδομάδα χωρίς αντιβίωση και μετά να δώσει την καλλιέργεια

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Θα επηρεαστούν τα αποτελέσματα. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κατά πάσα πιθανότητα θα επηρεάσουν το αποτέλεσμα της καλλιέργειας. Ολοκληρώστε την αγωγή και αν μετά από μία εβδομάδα έχετε ακόμα συμπτώματα κάντε γενική ούρων και καλλιέργεια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα