• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 20/04/2023

Ποσό κοστίζει η θεραπεία ουλίτιδας και κατά ποσό είναι απαραίτητη;

36 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν έχετε ουλίτιδα είναι σημαντικό να την θεραπεύσατε. Καταρχήν γιατί είναι φλεγμονή και στη συνέχεια γιατί ένα μεγάλο ποσοστό από τος ουλίτιδες μεταπίπτουν σε περιοδοντίτιδα εάν μείνουν εάν μείνει αθεράπευτες .

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • απο 40- 80 ευρω. ειναι απαραιτητη γιτι φευγουν τα βακτηριδια που προκαλουν φλεγμονες στα ουλα και τερηδονα στα δοντια

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Είναι απαραίτητη διαφορετικά τα ούλα ματώνουν,φαίνονται πρησμένα και αντιαισθητικά,ενώ μπορεί να εξελιχθεί και σε περιοδοντίτιδα που είναι μια σοβαρή κατάσταση.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Η θεραπεια ουλιτιδας ειναι στη πραγματικοτητα απλα ενας πιο επιμελής καθαρισμος και μια αναλυτικη παρουσιαση ολων των οδηγιων στοματικης υγιεινής που πρεπει να ακολουθει ο/η ασθενής. παντα βοηθαει και η καλη στιλβωση στο τελος ειδικα με τη σοδοβολή που διαθετουν ολο και περισσοτεροι οδοντίατροι. συνηθως συνταγογραφουμε και ενα αντιμικροβιακο διάλυμα για χρηση το επομενο καιρο μετα το καθαρισμο. το πιο βασικο ομως ειναι το πιο αποτελεσματικο καθαρισμα, βουρτσα/μεσοδοντια/νημα κλπ, και αρα η ενεργοποιηση και η προσωποποίηση των οδηγιων για καθε ασθενή

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Η θεραπεία ουλίτιδας κοστίζει 100-150 ευρώ ανάλογα με την έκταση της φλεγμονής και τις συνεδρίες που θα χρειαστούν. Εφόσον υπάρχει γενικευμένη ουλίτιδα στο στόμα είναι απαραίτητη ως θεραπεία, γιατί ταλαιπωρούνται σε μεγάλο βαθμό τα ούλα, ενώ υπάρχει και έντονη κακοσμία στο στόμα.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η ουλίτιδα είναι φλεγμονή στα ούλα και είναι απαραίτητο να θεραπευθεί . Το κόστος ξεκινάει από 50-60€ και μπορεί να αυξηθεί λίγο , ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος καθώς μπορεί να χρειαστεί παραπάνω από ένα ραντεβού

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Για να σας δώσουμε συγκεκριμένο κόστος θεραπείας θα πρέπει να σας εξετάσει ο περιοδοντολόγος μας και στη συνέχεια να σας ενημερώσουμε.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Η θεραπεία της ουλίτιδας είναι απαραίτητο να γίνει για να επανέλθουν τα ούλα σε υγεια. Για το κόστος θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η θεραπεία ουλίτιδας είναι απαραίτητη σε όλους μας, συνήθως χρειάζεται μία φορά το 6μηνο ή το πολύ μία φορά το χρόνο. Για το χρονικό διάστημα που χρειάζεστε σας ενημερώνουμε εμείς ανάλογα με το βαθμό του προβλήματός σας.
    Συνήθως το κόστος είναι 50€, εξαρτάται βέβαια και από τον εκάστοτε ιατρό.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Όταν ο οδοντίατρος κρίνει ότι χρειάζεται σημαινει πως είναι παραιτητη προς αποφυγή άλλων επιπλοκων.

    Καλαντζής Στέλιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Η θεραπεία ουλίτιδας φυσικά είναι απαραίτητη αν θέλετε να διατηρήσετε τα δόντια σας στην στοματική κοιλότητα. Σε μακροχρόνια ουλίτιδα, τα δόντια αρχίζουν και κουνιούνται και δεν σώζονται. Η θεραπεία πρέπει να γίνεται 1--2 φορές στον 1,5 χρόνο. Το κόστος κυμαίνεται από την βαρύτητα του περιστατικού (50-70 ευρώ)

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η ουλίτιδα μεταπίπτει σε χρονια ουλίτιδα και μετα σε περιοδοντιτιδα οπότε είναι απαραίτητο να κάνετε την θεραπεία που σας έχει συστήσει ο οδοντιατρος σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Το κόστος της θεραπείας εξαρτάται από την έκταση και τη σοβαρότητα της ουλίτιδας και από το αν η θεραπεία θα γίνει σε μία ή σε δύο συνεδρίες. Η ουλίτιδα είναι μια φλεγμονή, σαν όλες τις άλλες, και πρέπει, αφενός να αντιμετωπίζεται, και, έπειτα από αυτό, να προλαμβάνεται η επανεμφάνισή της. Έχει συσχετισθεί με επιδείνωση άλλων συστηματικών νοσημάτων, ειδικά σε ευπαθείς ομάδες ασθενών. Όπως κάθε άλλη φλεγμονή, έτσι και η ουλίτιδα επιβαρύνει το ανοσοποιητικό σύστημα, ενώ πάντα πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν ο κίνδυνος μετάπτωσής της σε περιοδοντίτιτδα, δηλαδή επέκταση της φλεγμονής στο υποκείμενο οστό, η οποία, σε βάθος χρόνου, μπορεί να αποτ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Είναι απαραίτητη και κοστίζει 50 ευρώ κάθε συνεδρία!

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η θεραπεία είναι ιδιαίτερα απαραίτητα καθώς εάν η ουλίτιδα παραμείνει για καιρό τότε γίνεται χρόνια και μετά το πιο πιθανό είναι να εξελιχθεί σε περιοδοντίτιδα. Το κόστος καθορίζεται από τον αριθμό των επισκέψεων που θα χρειαστείτε.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Μια απλη θεραπεια ουλιτιδας που περιλαμβανει καθαρισμο με υπερηχους κ στιλβωση (γυαλισμα) κυμαινεται συνηθως απο 20-50 ευρω κ ειναι απαραιτητη να γινεται καθε εξαμηνο η ανα ετος,αναλογα με τις οδηγιες του οδοντιατρου.Το απλο βουρτσισμα δεν επαρκει για την απομακρυνση της οδοντικης πλακας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Είναι απαραίτητη όταν υπάρχει ουλίτιδα και κοστίζει 50€ αν γίνει σε μια συνεδρία και 80€ αν γίνει σε δυο συνεδριες με χρήση αναισθησίας ανάλογα με την κλινική εικόνα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας η ουλίτιδα είναι φλεγμονή των ούλων, επομένως δεν πρέπει να μένει αθεράπευτη.Το κόστος αφορά μια συνεδρία.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Το κόστος εξαρτάται από την τιμολογιακή πολιτική κάθε οδοντιατρείου. Πάντως είναι σχετικά χαμηλό. Η θεραπεία είναι απαραίτητη γιατί είτε ο ασθενής έχει υποκειμενικά συμπτώματα ή οδηγεί σε σοβαρότερα οδοντικά ή συστηματικά προβλήματα υγείας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η θεραπεία ουλίτιδας είναι απαραίτητη γιατί η ουλίτιδα μπορεί να εξελιχθεί σε περιοδοντίτιδα, που είναι η απώλεια οστού που στηρίζει τα δόντια. Δεν πρόκειται για έναν απλό καθαρισμό, χρειάζεται 2-3 ή τέσσερα ραντεβού και πρέπει να γίνεται σχετικά σύντομα πριν συμβεί η αλλαγή σε περιοδοντίτιδα.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η θεραπεία ξεκινα από 25 ανάλογα με τον αριθμό των επισκέψεων διαμορφώνεται Το οποίο θα σας προγραμματίσει ο γιατρός

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙ ΤΑ 40ΕΥΡΩ ΣΕ 2 ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ.ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΜΑΣ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΥΛΙΤΙΔΑΣ(ΕΝΤΟΠΙΣΜΕΝΗ,ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ.ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΞΕΙΑ)ΤΑ ΟΥΛΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΦΛΑΙΓΜΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΑΓΟΥΝ ΣΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΑΡΙΘΜΙΚΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗΣ ΧΛΩΡΙΔΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΟΥΛΙΤΙΔΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΙΤΙΔΑ,ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΙΚΟΥΣ ΘΥΛΑΚΟΥΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 6mm ,ENTOΣ ΤΗΣ ΟΥΛΟΔΟΝΤΙΚΗΣ ΣΧΙΣΜΗΣ, ΜΙΚΡΑ ΤΣΕΠΑΚΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΟΥΛΩΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΥΣΕΙΣΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΠΑΣΧΩΝ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΓΟΜΦΩΘΕΙ Ή ΝΑ ΕΞΑΧΘΕΙ.

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Με τον όρο "ουλίτιδα "προσδιορίζεται η νόσος των ούλων που εκδηλωνεται με φλεγμονή ,οίδημα,
    αιμορραγία των ούλων,ευερεθιστότητα κατά τη διάρκεια του βουρτσίσματος ή του φαγητού , αποκόλληση των ούλων,ευαισθησία στο κρύο , κινητικότητα των δοντιών και άλλα συμπτώματα .
    Η ουλίτιδα είναι νόσος που οφείλεται σε μοκροβιακά αίτια και πρέπει να θεραπεύεται.
    Η μη θεραπεία ουλίτιδος μπορεί να επιφέρει στον άνθρωπο σοβαρές συνέπειες τόσο στην στοματική του υγεία όσο και στην γενική υγεία του ανθρώπινου οργανισμού (επηρεάζονται ζωτικά όργανα όπως η καρδιά, οι νεφροί, οι αρθρώσεις κα)
    Το κόστος θεραπείας της ουλίτιδος εξαρτάται
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτούλα - Παχυγιάννη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Συνήθως από 150 ευρώ έως 250 .Είναι εξαιρετικά απαραίτητη γιατί έτσι διασφαλίζουμε ότι δεν πρόκειται να εξελιχθεί σε περιοδοντίτιδα.

    Κιούφης Σταμάτιος

    Περιοδοντολόγος

    Μοσχάτο

  • Αν υπάρχει ουλίτιδα, η θεραπεία της είναι απαραίτητη! Το κόστος είναι από 100 έως 150. Εξαρτάται από την περίπτωση

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Απο 80-150 ευρω αναλογα με την βαρυτητα της νοσου ,τον γιατρο,την περιοχη.Ειναι πολυ σημαντικο να θεραπευθει η ουλιτιδα ωστε να μην προχωρησει σε περιοδοντιτιδα.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θεραπεια ουλίτιδας απαιτείται όταν τα ούλα έχουν φλεγμονή. Δηλαδη όταν είναι πρησμένα και αιμορραγουν. Το κόστος της θεραπείας εξαρτάται από το πόσες συνεδρίες θα χρειαστούν ανάλογα τις ανάγκες του περιστατικου.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η θεραπεία ουλίτιδας κρίνεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ εφόσον έχετε διαγνωστεί με την νόσο αυτή. Σε περίπτωση που αμεληθεί η φλεγμονή συνεχίζεται και προχωράει προσβάλλοντας το οστό (ή διάγνωση αλλάζει και έχουμε περιοδοντιτιδα).

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Είναι απολύτως απαραίτητη και το κόστος εξαρτάται καθαρά από τον κλινικό που θα επιλέξετε.

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Απαραίτητη είναι διότι σημαίνει φλεγμονή των ούλων μικροβιακής αιτιολογίας που οδηγεί σε αιμορραγικά ούλα ευαίσθητα ή επώδυνα και συχνά μπορεί αν δεν θεραπευτει να οδηγεί σε κινητικότητα και απώλεια δοντιών

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Η θεραπεία ουλίτιδας είναι απαραίτητη για την προστασία των δοντιών και των ούλων σας!Το ποσό εξαρτάται από τις επισκέψεις και την τιμολόγηση από τον οδοντίατρο!

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας ,αναλόγως ένας απλός καθαρισμός κοστίζει 50€,ενώ μια ολοκληρωμένη θεραπεία από 200€

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ανά 6μηνο πρέπει να γίνεται και το κόστος είναι 45-50 ευρω

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Θεραπεία ουλίτιδας πιο γνωστή ως "καθαρισμός δοντιων", αναλογα με το κοστολογιο του καθε ιατρού.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Η θεραπεία της ουλίτιδας είναι απαραίτητη στην περίπτωση που υπάρχει ουλίτιδα. Αν δεν πραγματοποιήσετε την θεραπεία η ουλίτιδα με την πάροδο του χρόνου θα μετατραπεί σε περιοδοντίτιδα, η οποία θα προκαλέσει μη αναστρέψιμες απώλειες στα ούλα και στα οστά της γναθου. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κόστος στην θεραπεία, ο γιατρός μπορεί να σας χρεώσει όσα θέλει. Μια ενδεικτική τιμή θα ήταν τα 100 ευρώ.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Από 100-150€ αναλόγως το στάδιο και όλ κληρώνεται σε 2-3 συνεδρίες

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα