• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 17/04/2024

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα διαπίστωσα υποχώρηση του ούλου μου με αποτέλεσμα να φαίνεται μεγαλύτερη επιφάνεια του δοντιού μέχρι πάνω. Δεν πονάει καθόλου όμως ούτε έχω αιμορραγία. Αναρωτιέμαι ποια ειδικοτητα ιατρού να επισκεφτώ.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό Συμβαίνει κάποιες φορές και συνήθως αιτία είναι οι κακοί οδοντόβουρτσα και να πάρετε μία πιο καλή και σε τεχνολογία τρίχας και σε σκληρότητα πιο μαλακή Ένας γενικός οδοντίατρος μπορεί να σας βοηθήσει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να σας δει περιοδοντολόγος.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εναν περιοδοντολογο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Περιοδοντολόγο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αν είναι μικρή η υποχώρηση του ούλου, ένας γενικός οδοντίατρος θα κάνει καλό καθαρισμό της περιοχής από πέτρα και οδοντική πλάκα και θα ελέγξει αν υπάρχει κάποια διάβρωση του δοντιού εκεί που υποχώρησε το ούλο. Σ΄αυτή την περίπτωση ενδέχεται να χρειαστεί κάποιο σφραγισματάκι. Θα σας δώσει επίσης ο γιατρός οδηγίες για πολύ καλή στοματική υγιεινή.
    Αν όμως η υποχώρηση του ούλου μεγαλώνει με τον καιρό ή είναι ήδη μεγάλη, μπορεί να χρειαστεί να επισκεφτείτε περιοδοντολόγο.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Εναν γενικο οδοντιατρο της εμπιστοσυνη σας για αρχη.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Και γενικός οδοντίατρος μπορεί να σας βοηθήσει και περιοοδοντολογος.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Mπορειτε να επισκεφτειτε ακομα κ εναν γενικο οδοντιατρο,διαφορετικα καποιον περιοδοντολογο.αυτο που περιγραφετε λεγεται υφιζηση του ολου κ προκαλειται λογω ουλιτιδας η περιοδοντιτιδας.επισης η χρηση σκληρης οδοντοβουρτσας μπορει να την προκαλεσει.καλο ειναι να επισκεφτειτε καποιον οδοντιατρο για να μην κατεβει επιπλεον το ουλο ακολουθωντας καποια αγωγη.η μονη λυση ειναι χειρουργικα τοποθετωντας καποιο μοσχευμα,αλλα με αμφιβολα αποτελεσματα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να κάνετε μια θεραπεία περιοδοντιτιδας σε οδοντιατρο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Περιοδοντολογο.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, αρχικά θα επισκεφθείτε έναν καλό γενικό οδοντίατρο να εξετάσει και να δώσει μία διάγνωση και στην συνέχεια θα σας κατευθύνει αυτός σε όποια ειδικότητα κρίνει πως θα σας βοηθήσει περισσότερο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη