• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

Καλησπέρα, παίρνω augmentin εδώ και 15 ημέρες για θεραπεία οδοντογενούς ιγμορίτιδας που προήλθε μετά από απονεύρωση στο πάνω αριστερό δόντι, έχω δει κάποια σχετική βελτίωση, ο πόνος όμως στο δόντι όταν μασάω από εκείνη την πλευρά δεν μου έχει περάσει εντελώς. Χρειάζεται να συνεχίσω την αντιβίωση αυτή;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η αντιβίωση, όπως το Augmentin, συνήθως δίνεται για να αντιμετωπίσει τις βακτηριακές λοιμώξεις. Αν παρατηρείτε βελτίωση, αλλά παραμένει μικρός πόνος κατά τη διάρκεια του μασήματος, μπορεί να υποδεικνύει ότι η λοίμωξη ακόμα δεν έχει εξαλειφθεί πλήρως.

    Η συνέχιση της αντιβιοτικής θεραπείας θα πρέπει να αποφασιστεί από τον οδοντίατρό σας ή τον γιατρό που σας το προσέγγισε. Είναι σημαντικό να μην διακόψετε ξαφνικά τη θεραπεία, αλλά να την συνεχίσετε σύμφωνα με τις οδηγίες που σας έχουν δοθεί. Επίσης, ενημερώστε τον οδοντίατρό σας για οποιαδήποτε συμπτώματα που εξακολουθούν να υπάρχουν, ώστε να μπορέσει να προσαρμόσει το σχέδιο θεραπείας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαργώνη Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Βάρη

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΑΞΟΝΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΙΓΜΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΙΓΜΟΡΙΤΙΔΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να πάρετε λίγο ακόμα,αλλά και να σταματήσετε θα περάσει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Όχι, δεν χρειάζεται να συνεχίσετε την αντιβίωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Οχι. Είναι πολλές οι μέρες! Πρέπει να δείτε το δόντι με τον οδοντίατρο σας

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Απαιτείται ακτινογραφικη κ κλινική εξέταση του υπαίτιου δοντιού για ολοκλήρωση ή πιθανή επανάληψη της απονεύρωσης του. Όταν υπάρχει μία σωστή ενδοδοντικη θεραπεία του δοντιού, τα συμπτώματα μέσα σε μία με δύο εβδομάδες θα υποχωρήσουν. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ισως χρειαστει συμπληρωματικο αντιβιοτικο σχημα,ο γιατρος σας που σας παρακολουθει κλινικα ξερει καλλιτερα αν θα χρειαστει η' οχι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα υποχωρήσει.Εκτιμω πως οχι

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΕΦΟΣΟΝ Η ΙΓΜΟΡΙΤΙΔΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ. ΑΝ ΠΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Εκτιμώ οτι πρεπει ή να γίνει εξαγωγή στο δόντι ή να ξαναγίνει θεραπεία .

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • 'Οτι σας πει ο θεράπων ιατρός σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Νομίζω έχετε φθάσει στο όριο κατανάλωσης αντιβίωσης, όμως ιδανικά επικοινωνήστε με τον θεράποντα οδοντίατρο. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα