• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 19/03/2023

Καλησπέρα ειχα ωτιτιδα με βουλεμενο το δεξι αυτι που ξεκινησε με πονο. Ελαβα αντιβιωση augmentin για 6 μερες και σπρει otrivin για 7 μερες με ταυτοχρονες πλυσης μυτης. Ενω ειχε ξεβουλώσει στη διαρκεια της αντιβιωσης μετα απο μια βδομαδα ξαναβουλωσε το ιδιο αυτι με λιγο πονο. Τι μπορεί να συμβαίνει; Θα πρεπει να ξαναπαρω αλλο σχημα αντιβιωσης; Σας ευχαριστω!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρεπει να γινει έλεγχος μηπως υπαρχει υγρό πίσω απο το τύμπανο. Οποτε εκει μπορει να χρειαστεί η χορήγηση αγωγής που πιθανώς να περιλαμβάνει και ολιγοήμερη χρήση κορτιζόνης.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, προφανώς πρόκειται για υποτροπή. Το πιο σωστό θα ήταν να επικοινωνήσετε με τον ΩΡΛ, που σας έδωσε τη προηγούμενη αγωγή για ενημέρωση και περαιτέρω θεραπεία.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί να πρόκειται για εξωτερική ωτίτιδα και να χρειάζεται τοπικά με σταγόνες αντιβίωση σε κάθε περίπτωση καλό είναι να επισκεφθείτε τον γιατρό σας

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Πιθανότατα χρειάζεστε αποσυμφόρηση στη μύτη σας για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Σε αυτές τις περιπτώσεις δίνουμε είτε αποσυμφορητικά από το στόμα είτε ρινικά εκνεφώματα κορτιζόνης. Πριν λάβετε οποιοδήποτε φάρμακο μιλήστε με τον γιατρό σας.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Η διάρκεια της θεραπείας των 6-7 ημερών είναι πολύ λίγη για πλήρη ιαση ωτίτιδας. Μάλλον υπάρχει υποτροπή και πρέπει να πάρεις θεραπεία που πρέπει να προτείνει ιατρός ΩΡΛ.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Πρέπει να σας δει Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί συμβαίνει και δεν αποκλείεται να χρειαστείτε εκ νέου αντιβίωση

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι