• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 07/02/2023

Καλημέρα σας. Εδώ και 3 μέρες όταν κουνώ το κεφάλι μου απότομα αισθάνομαι μετατόπιση υγρού μέσα στο αυτί και την ώρα εκείνη πόνο. Είναι εδώ και εβδομάδες που έχω βουλωμενη μυτη,δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό. Τι μπορώ να κανω,ίσως κάποιες σταγόνες με ανσκουφισουν. Ευχαριστω

7 ειδικοί απάντησαν

  • Οι σταγόνες δεν θα σας λύσουν το πρόβλημα. Πρέπει να αντιμετωπιστει το θέμα της βουλωμένης μύτης.

    Κωνσταντάρας Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κηφισιά

  • Θα χρριαστει να εξεταστείτε απο ΩΡΛ για να διαπιστωθεί αν υπαρχει όντως υγρό πίσω απο το τύμπανο και να λάβετε την κατάλληλη θεραπεία.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα, οι σταγόνες μάλλον δεν θα βοηθήσουν. Θα πρέπει να επισκεφτείτε ΩΡΛ για την κατάλληλη αγωγή.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε από ΩΡΛ, οι σταγόνες δε θα σας βοηθήσουν, το πρόβλημα σας είναι εσωτερικό και αφορά υγρο πίσω από το τυμπανο

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • Υπάρχουν διάφορες αιτίες που μπορεί να προκαλούν αυτό το σύμπτωμα. Μπορεί το αυτί σας να είναι βουλωμένο από κερί. Μόνο με ωτοσκόπηση μπορεί να διαπιστωθεί αυτό

    Κιούσης Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Χολαργός

  • οι σταγόνες στο αυτί δεν θα βοηθήσουν καθόλου. Πρέπει να εξετασθείς από ΩΡΛ και να πάρεις αγωγή. Διαφορετικά υπάρχει περίπτωση να παραμείνει κάποιο πρόβλημα.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Το πιθανότερο έχει προκληθεί εκκριτική ωτίτιδα, έχει μαζέψει υγρό πίσω από το τύμπανο. Χρειάζεται ΩΡΛ εξέταση για να επιβεβαιωθεί αυτό και να δοθεί κατάλληλη αγωγή, αντιβίωση και αποσυμφορητικά

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς