• Ωτίτιδα
  • Υποβλήθηκε 17/01/2024

Γεια σας. Τον Σεπτέμβριο είχα πάθει ωτίτιδα και στα δύο αυτιά, η οποία υποχώρησε. Το τρίτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου ένιωσα πάλι πόνο στα αυτιά και αρχές Δεκεμβρίου επισκέφτηκα πάλι την ιατρό, η οποία μου είπε ότι έχω εκκριτικη ωτίτιδα. Πήρα κορτιζόνη για ένα διάστημα. Τις τελευταίες ημέρες, δυστυχώς, τα αυτιά άρχισαν πάλι να ενοχλούν. Να τονίσω ότι όλους αυτούς τους μήνες παίρνω xozal, flutinasal, κάνω πλύσεις στη μύτη με φυσιολογικό ορό. Μου ανέφερε ότι χρειάζεται χρόνο, αλλά το ζήτημα είναι ότι υπάρχει πόνος. Να επισκεπτώ και κάποιον άλλον γιατρό για δεύτερη γνώμη; Χρειάζεται, όντως, μήνες για να φύγει το υγρό; Ευχαριστώ πολύ.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αν το υγρό κάνει πάνω από δύο εβδομάδες για να φύγει καλό είναι να γίνει παρακέντηση τυμπάνου για να αφαιρεθεί. Πρέπει να σας εξετάσω (και) με ενδοσκόπηση ρινος και να πούμε από κοντά τις υπόλοιπες λεπτομέρειες

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Υπάρχει περίπτωση να μην εχει φύγει το ΥΓΡΟ απο τα αυτιά σας. Μπορούμε να σας βοηθήσουμε γρήγορα στο Ιατρειο μας.

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΥΓΡΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΤΕΙ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ-ΜΗΝΕΣ,ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΑΣ.ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ.

    Γιώτη Ιωάννα

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Γαλάτσι

  • ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΝΔΟΣΚΟΠΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΡΙΝΟΦΑΡΥΓΓΑ ΚΑΙ ΑΚΟΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ.

    Ποθητός Μιχαήλ

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πόρτο Ράφτη

  • Στις περιπτώσεις αυτές είναι χρήσιμη και μια δεύτερη γνώμη. Πάντως αν υπάρχει υγρό στο μέσο ους, που δεν φεύγει με τα φάρμακα, τότε γίνεται παρακέντηση για να αναρροφηθεί το υγρό. Είναι μία απλή και με μεγάλη επιτυχία ιατρική χειρουργική πράξη, που γίνεται χωρίς νάρκωση, με τοπική αναισθησία.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΚΡΙΤΙΚΗ ΩΤΙΤΙΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ. ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΟΤΑΦΟΓΝΑΘΙΚΗ ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΛΑ?ΠΑΡΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη