• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 26/05/2023

Έχω κάνει ολική αρθροπλαστικη γόνατος αμφω.Ειμαι στον τέταρτο χρόνο και το τελευταίο εξάμηνο νοιωθω έντονο πόνο κατά το περπάτημα και όταν είμαι όρθιος καθώς και μούδιασμα στην κλείδωση.Ευχαριστω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρεπει να σας δει ο ορθοπεδικος σαα

    Ηλιάδου Κορνηλία

    Ρευματολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζετε πλήρης διερεύνηση ακεραιότητας της ολικής.Μπορεί να είναι θέμα μόνο κούρασης αλλά πρέπει να διερευνηθεί μια πιθανή αρχόμενη χαλάρωση τς πρόθεσης

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Αν έχετε επώδυνη φόρτιση για μεγάλο διάστημα πρέπει να γίνει επανεκτίμηση χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει απαραιτήτως πρόβλημα με την αρθροπλαστική σας. Το σωστό είναι να απευθυνθείτε στον συνάδελφο που σας χειρούργησε.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Χρειάζεται επίσκεψη σε ορθοπαιδικό, για κλινική και εργαστηριακή εκτίμηση και ανάλογη θεραπεία.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • 4 χρόνια είναι μικρό διαστημα για να υπαρχει πρόβλημα με την αρθροπλαστική ειδικότερα αν ήσασταν καλά εώς και 6 μήνες πριν. Οπως και να έχει χρειάζεται ακτινολογικός και κλινικός έλεγχος τόσο του γόνατος όσο και της οσφύος σε περίπτωση που τα συμπτώματα συγχέονται με κάποια κήλη στη μέση ή άλλη παθολογία (π.χ αγγειακής αιτιολογίας).

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Αγαπητέ μου κύριε /α, οι ενοχλήσεις σας μπορεί να υποκρύπτουν από τίποτε μέχρι αποτυχία της εγχειρήσεως. Ειδικά αν περπατήσατε πρόωρα. Απαιτείται έλεγχος εργαστηριακός και καλό θα ήταν να σας ελέγξω από κοντά. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα.Πριζεται λιγο και η άρθρωση καλό θα ήταν να κάνετε ένα σπινθηρογράφημα οστών για να δείτε τι γίνεται με τις ολικές.Και ανάλογα να πράξετε

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Συστήνεται επανεξέταση στον ιατρό ο οποίος σας χειρούργησε και εξέταση διερεύνησης υποκείμενου αυτοάνοσου νοσήματος που συνήθως οδηγεί σε υποτροπή της ολικής αρθροπλαστικής .

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα