• Οστεοαρθρίτιδα
  • Υποβλήθηκε 17/03/2024

Καλησπέρα. Έχω οστικό οίδημα στο δεξί γόνατο. Πέρυσι την ίδια περίοδο είχα στο αριστερό. Θεραπεύτηκε το αριστερό με αποφόρτιση, οξυγονοθεραπείεςκαι διαμαγνητική αντλία, αφού πρώτα πέρασαν 5 μήνες. Τώρα έχω στο δεξί εδώ και 2 μήνες. Δεν υπάρ,ει κανένας τραυματισμός. Γιατί συνέβη αυτό? Γιατί πήγε και στο δεξί? Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Ευχαριστώ.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν ειναι κατι το εντελως ασυνηθιστο.Το εχουμε δει να συμβαινει συχνά .Δεν υπάρχει αιτιολογια.Η θεραπεια είναι ίδια όπως και στο άλλο πόδι.Μπορει μετα να μεταναστεύσει και στο ισχίο-το εχουμε δει και αυτό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Πολλές φορές είναι τυχαίο κ αδιευκρίνιστο.
    Η διερεύνηση - αν πρόκειται να βρεθεί αιτία - μπορεί να γίνει από αιματολογο ή ρευματολογο , καθώς ενοχοποιούνται διαταραχές πήξης, αλκοόλ, κάπνισμα, φάρμακα, αυτοάνοσες παθήσεις κτλ ...
    Πολλές φορές πάντως δε διαπιστώνεται κάποια σαφής αιτία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας. Υπάρχει περίπτωση να παρουσιάζετε μεταναστευτική οστεοπόρωση και θα χρειαστεί να πάρετε συγκεκριμένη αγωγή. Επειδή στο συγκεκριμένο θέμα αυτοί που έχουμε εμπειρία στην Ελλάδα είμαστε λίγοι, προτείνω να τα πούμε από κοντά για να διαπιστώσουμε τί συμβαίνει για να μην ταλαιπωρηθείτε άλλο. Στη διάθεσή σας!

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Συνήθως είναι η εξέλιξη της οστεοαρθρίτιδας το οστικό οίδημα. Βοηθάει πολύ η διοστικη έγχυση μειώνει άμεσα τον πόνο και τον χρόνο θεραπείας με χρήση μυελού των οστών έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ Ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΣ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά