• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 18/04/2024

Καλημέρα, πριν μια εβδομάδα πέρασα μια ίωση με πυρετό και βήχα. Από τις πρώτες μέρες του βήχα, κάθε φορά που έβηχα πονούσα αριστερά στα πλευρά. Μετά από μια εβδομάδα που μου έχει μείνει ο βήχας ,αλλά δεν είναι πια τόσο επίμονος, ο πόνος στα πλευρά αριστερά έχει γίνει πολύ έντονος (ειδικά μετά από μια κίνηση που έκανα και ακούστηκε ένα "κλακ" στο μέρος αυτό) σε σημείο που δεν μπορώ να κινηθώ με άνεση. Ο φαρμακοποιός μου έδωσε να πάρω norgesic και μια κρέμα βολταρολ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι πιθανό εαν είχατε έντονο βήχα να δημιούργησε κάποια ενόχληση σε κάποια απο τις αρθρώσεις ανάμεσα στις πλευρές και τη σπονδυλική στήλη. Εαν ο πόνος αυξάνεται στην εισπνοή τότε μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει.

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Μπορείτε για 1 εβδομάδα να πάρετε και αντιφλεγμονωδη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα συνιστούσα μία επίσκεψη στο φυσικοθεραπευτή σας για αξιολόγηση των συμπτωμάτων και άμεση ανακούφιση.

    Παπούκογλου Αθηνά

    Φυσικοθεραπευτής

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας!Καμία φορά μετά από έντονο βήχα ο οποίος διαρκεί κάποιες μέρες μπορεί να παραμένει πόνος στην περιοχή των πλευρών λόγω μυϊκού πόνου ή γιατί κάποια άρθρωση (συνήθως μεταξύ πλευρών και Σπονδυλικής στήλης) " μπλόκαρε" ή πιέστηκε αν δεν υποχωρήσει σημαντικά μετά από 3-4 μερες πήγαινετεβσε κάποιον φυσικοθεραπευτή! Καλή συνέχεια και περαστικά σας αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας, ενδεχομένως προκλήθηκε κάποια θλάση στην περιοχή οπότε η ακινησία και τα φάρμακα θα σας βοηθήσουν σε πρώτη φάση. Ωστόσο και μια ακτινογραφία θώρακος θα απέκλειε κάτι πιο σοβαρό όπως έναν μικρό πνευμοθώρακα. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον πνευμονολόγο ή θωρακοχειρουργο για να αποκλείσετε τα πιο σοβαρά προβλήματα.

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας! Εξαιτίας του επίμονου βήχα που αντιμετωπίζατε, έχουν επηρεαστεί οι πλευρικοί μύες σας και γι' αυτό πονάτε. Θα βοηθούσε πολύ να κάνετε κάποιες διατάσεις και αναπνευστικές ασκήσεις. Αν δείτε ότι τα συμπτώματα επιμένουν θα ήταν πολύ ωφέλιμο να γίνουν κάποιες φυσικοθεραπείες με TECAR.

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Δεν αποκλείεται από έντονο βήχα να έχετε υποστει κάποια θλάση των μεσοπλευριων μυών ή ακόμα κ κάποιο κάταγμα πλευράς.
    Δεν αλλάζουν πολύ τα δεδομένα, ωστόσο να περιμένετε ότι θα πονάει για αρκετές μέρες...

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα επισκεπτόμουν ένα θωρακοχειρουργό γιατί αυτό που περιγράφετε θυμίζει πρόβλημα από το θωρακικό τοίχωμα. Πάντως και φαρμακευτικά σίγουρα χρειάζεστε κάτι παραπάνω.

    Πετρουτσάς Ιάσων

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Βούλα