• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Γεια σας. Έχω αρκετό καιρό που νιώθω σαν κάποιος να με πιέζει στα πλαγια δεξιά. Τελευταία μετά από κούραση νιώθω ενόχληση στο ισχίο εδώ και κάποιες μέρες και σαν κάποιος να με πιέζει από πάνω απ το γόνατο μέχρι τη γάμπα καθώς περπατώ . Σε έναν ορθοπεδικό που πήγα μου είπε ήπια οσφυαλγία - ισχιαλγία και μου είπε να μην κάνω καμία εξεταση. Μόνο χάπια αν με ενοχλήσει πολύ. Εγώ όμως νιώθω πιέση στο πόδι. Τι να κάνω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Είναι όντως συμπτώματα οσφυαλγίας και ισχιαλγίας, τα χάπια πιθανόν να χρειάζεται σε αρχική φάση, όμως δεν αντιμετωπίζεται το πρόβλημα στην ρίζα του. Χρειάζεται μια εξέταση - αξιολόγηση και ανάλογα φυσικοθεραπεία με αποφόρτιση στον αυχένα, τεχνικές αποσυμπίεσης του νεύρου και του μεσοσπονδύλιου δίσκου, αναλγησίας και τελικά ασκήσεις αποκατάστασης!
    Kαλή συνέχεια και περαστικά σας,αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • μαγνητική τομογραφία ΟΜΣΣ

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΠΙΟΕΙΔΟΥΣ ΜΥΟΣ
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΔΙΕΓΕΡΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Δυστυχώς ίσως πρέπει να το συζητήσετε ξανά με τον ορθοπαιδικό σας.
    Αν υπάρχει αντανάκλαση του πόνου προς το πόδι , ενδεχομένως να πρόκειται για κάποια οσφυϊκή δισκοκήλη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Χρειάζεστε καθοδήγηση για εξειδικευμένες ασκήσεις για την ισχιαλγία. Θα σας μπορούσα να σας βοηθήσω επίσης με χειροπρακτική και θεραπευτική μάλαξη

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Να πάτε σε έναν φυσικοθεραπευτη

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω