• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 23/05/2024

Έχω συνεχώς κούραση , υπνηλία, πόνο σε όλο το σώμα κ ειδικά στα ισχία, αδυναμία , μουδιάσματα κ μικροοζιδια στα δάκτυλα των χεριών. Έχω κάνει εξετάσεις αιματολογικές, είναι αρνητικές για φλεγμονώδη νοσήματα. Έχω ενθεσιτιδες, τενοντίτιδες, μικρή οστεοποιηση ιερολαγωνιων, τροχαντηριτιδα και διάφορες θλάσεις. Στα γόνατα έχω υγρό. Διάγνωση ινομυαλγία. Ο παππούς μου είχε ρευματοειδή αρθρίτιδα. Μόνο το hla 27 βγήκε θετικό κ μάλλον μου είπαν ότι συνυπάρχει κ αγκυλοποιητικη. Οι σύνδεσμοι στην πλάτη μου έχουν οστεοποιησεις. Έχω δοκιμάσει δύο βιολογικούς παράγοντες που δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα κ τους σταματησα. Τον τελευταίο καιρό έχω χειροτερέψει . Υπάρχει περίπτωση ρευματοειδούς αρθρίτιδας με αρνητικές αιματολογικές;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Εφόσον είναι αρνητικες οι αιματολογικές μάλλον όχι (μόνο αν είναι στην αρχή του και δεν έχει εκδηλωθεί ακόμη) σε αυτήν την περίπτωση θα σας πει ο ρευματολόγος να τις επαναλάβετε σε 6-12 μήνες.
    Τώρα σε περίπτωση ινομυαλγίας θέλει μια πιο συνολική αντιμετώπιση όπως κάνουν στο εξωτερικό με ομάδα θεραπευτών ψυχολόγο, ορθοπαιδικό ή /και ρεύματολογο, φυσικοθεραπευτή και ψυχολόγο κάποιες φορές και διατροφολόγο. Με άλλα λόγια θέλουμε σταδιακά να αλλάξετε κάποια πράγματα στην καθημερινότητα σας για να ανταπεξέλθει ο οργανισμός σας καλύτερα στην κούραση - δραστηριότητες σας!!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας, αν θέλετε περισσότερε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Περιγράφετε συμπτώματα και ευρήματα αγκυλοποιητικής αρθρίτιδας. Χρειάζεται λεπτομερής εξέταση και έλεγχος από Ρευματολόγο και φυσιοθεραπευτή.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Μιλήστε με γιατρό διότι η περίπτωσή σας όπως και οι περισσότερες βέβαια, δεν αντιμετωπίζεται με κάποια απάντηση εδώ, αλλά μετά απο ενδελεχή αξιολογόηση, λήψη ιστορικού και κλινική εξέταση. Απο αυτά που αναφέρετε, μάλλον έχει δίκιο ο γιατρός που σας μίλησε για ινομυαλγία αλλά μπορεί και να έχετε αγκυλοποιητική. Σε κάθε περίπτωση μιλήστε με γιατρό

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Φυσικά αλλά σας διαφωτίζει καλύτερα ρευματολογος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν περιπτώσεις ρευματοειδούς αρθρίτιδας με αρνητικές εξετάσεις.
    Ωστόσο από την περιγραφή σας δεν προκύπτει ότι πάσχετε από ρευματοειδή αρθρίτιδα , αλλά από αγκυλοποιητικη σπονδυλαρθρίτιδα η οποία είναι επίσης μια συχνή ρευματική πάθηση.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα
    Σίγουρα κάτι υπάρχει...είναι καλό να το ψάξετε λιγάκι ιδίως αν είσαστε σε νέα ηλικία κ δεν έχουμε κ τις εκφυλισεις που έρχονται με την ηλικία...κ ναι μπορεί να έχουμε αρνητικές εξετάσεις η γτι περνούμε κάποια φάρμακα η γτι ακόμη δεν μας δίνει θετικό r

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Προφανώς υπερισχύει η θετικός δείκτης της αγκύλο ποιητικής και όσον αφορά τα συμπτώματα κυρίως στην σπονδυλική στήλη . Η ινομυαλγια είναι επίσης μια κλινική διάγνωση που μπορεί να δημιουργήσει τέτοια συμπτώματα
    Θα πρέπει να βάλετε την αποκατάσταση την άσκηση αλλά και την φυσικοθεραπεία στη ζωή σας για να μειωθούν τα συμπτώματα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής