• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 27/01/2024

Με διάγνωση περιτονίτιδα και καθότι καπνιστής ..;! Μπορώ να κάνω θεραπεία για τα δόντια μου πάλι ή να χρειαστώ εμφυτεύματα;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Με διάγνωση περιοδοντίτιδα φυσικά και μπορείτε να κάνετε θεραπεία ξανά και (και πρέπει να την κάνετε). Όσα δόντια ανταποκριθούν καλά στην θεραπεία μπορούν να παραμείνουν στο στόμα σας και όσα πρέπει να εξαχθούν μπορούν να αποκατασταθούν με εμφυτεύματα, εφόσον το υπάρχον οστό και η γενική σας υγεία το επιτρέπουν.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Αυτο εξαρταται απο την κλινικη σας κατασταση,τοσο την γενικη,οσο και την οδοντιατρικη.Ο γιατρος σας που σας παρακολουθει κλινικα μπορει να σας απαντησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ένας βαθύς καθαρισμός με σωστή στοματικη υγιεινή θα σας βοηθήσει.
    Περιοδοντιτιδα και κάπνισμα δεν είναι και ο ιδανικός συνδυασμός για εμφυτεύματα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Φυσικά και μπορείτε. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να κάνετε θεραπεις περιοδοντίτιδας και αν χρειαστεί και υπάρχει κόκκαλο να μπουν εμφυτευματα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Το κάπνισμα είναι επιβαρυντικός παράγοντας για την πρόγνωση των εμφυτευμάτων. Φυσικά σημασία έχει και η βαρύτητα δηλαδή το πόσα τσιγάρα καπνίζετε. Όσο για την θεραπεία των δοντιών θα πρέπει να αναλυθεί το ιατρικό ιστορικό και να δούμε εάν η λήψη φαρμάκων επηρεάζει κάποια θεραπεία ή θεραπείες.

    Κιρμανίδου Υβόνη

    Προσθετολόγος

    Καλαμαριά