• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 14/02/2024

Γεια σας.ειμαι σε διλημα.γεφυρα η εμφυτευμα.εχω περιοδοντιτιδα αλλα τωρα εχει σταθεροποιηθει με τους καθαρισμους που κανω κ με το βουρτσισμα.τι προτεινετε?γεφυρα φοβαμαι το τροχισμα των δοντιων μην παει κατι στραβα μελλοντικα κ το εμφυτευμα μην πληρωσω τοσα λεφτα κ αποτυχει.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Συνηθως περιπτωσεις με εντονο περιοδοντικο υποβαθρο δυσχεραινουν το προσδοκιμο ζωης του εμφυτευματος ( πιθανη μελλοντικη περιοεμφυτευματιτιδα). Ισχυει παντως και η λυση της κλασσικης προσθετικης .Δεν καταστρεφεται το δοντι,απλα το εκμεταλευεστε.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός σας ανάλογα με την πρόγνωση των δοντιών και τις λοιπές παραμέτρους του στοματογναθικού σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΕΓΩ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΓΕΦΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΙΤΙΔΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΛΑΤΤΩΣΗ ΤΗΣ ΟΣΤΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΙΝΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Αυτο εξαρταται απο την κλινικη κατασταση του στοματος και απο την προγνωση που υπαρχει για το μελλον σχετικα με την εξελιξη της περιοδοντιτιδας σας.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αναλόγως με τις προϋποθέσεις....

    Γενικά το εμφυτευμα ειναι η καλύτερη λυση

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Το εμφύτευμα ειναι σαφώς καλύτερη επιλογή από την γέφυρα όπου πρέπει να τροχιστουν δόντια. Το ποσοστό επιτυχίας των εμφυτευματων αγγίζει το 98%πλεον.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Eξαρταται από την κατάσταση των δοντιών εκατέρωθεν του κενού.

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Στην περίπτωση αυτή, επειδή δεν γνωρίζει κανείς, πως θα εξελιχθεί η περιοδοντίτιδα, καλό θα ήταν, να αποφύγετε το εμφύτευμα.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας Έχετε σωστό προβληματισμό όμως καλύτερα να πάτε σε εμφύτευμα αν έχετε κόκκαλο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • H επιλογη ειναι κατι που αφορα τα δικα σας κριτηρια.καταρχας αν επιλεξετε εμφυτευμα πρεπει να υπαρχουν οι οροι να γινεται κιολας.δηλαδη οι καταλληλες προυποθεσεις (μηκος,πλατος) ωστε να γινει η σωστη οστεοενσωματωση κ να μην πληγουν τα ευαισθητα ανατομικα στοιχεια που τυχον υπαρχουν στην περιοχη (νευρα,ιγμορειο).η επιτυχια του,αν γινει συμφωνα με ο,τι πρεπει κ απαιτειται,κυμαινεται απο 98-99%.η γεφυρα ειναι μια λυση πιο οικονομικη με εξισου καλα αποτελεσματα.προσωπικα αν το δοντι που ηθελα να αντικαταστησω ηταν μπροστα θα εβαζα εμφυτευμα που εχει το πλεον αριστο αισθητικο αποτελεσμα.αν ηταν πισω θα μπορουσα να βαλω κ γεφυρα.επιπλεον,αν τα δον... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας!

    Το εμφυτευμα ειναι πιο καινοτομο απο τη γεφυρα, δεν προυποθετει τροχισματα, συνεπως ουτε απονευρωσεις. Εχει το καλο οτι τα δοντια δεν θα ειναι κολλημενα οπως με τη γεφυρα και θα μπορειτε να περνατε το οδοντικο νημα κανονικα οπως επιβαλει η φυσικη ανατομια του στοματος! Δυστυχως ομως υπαρχουν ασθενεις που δεν μπορουν λογω ελλειματος οστου να τοποθετησουν εμφυτευματα και αναγκαστικα πηγαινουν στην λυση της γεφυρας.

    Οταν τα δοντια τροχιστουν για να δημιουργηθει η γεφυρα, υπαρχει πιθανοτητα καποιες φορες να προκαλεσει ευαισθησια το νευρο σε καποιο δοντι η οποια αν ειναι εντονη και δεν περασει θα χρειαστει απο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα