• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 10/01/2024

Έβαλα εμφύτευμα στην κάτω γνάθο και μετά από 2-3 εβδομάδες άρχισαν να με πονούν τα γύρω δόντια. Στην αρχή το πάνω δόντι ακριβώς (η οδοντίατρος μου θεώρησε ότι δεν έκλειναν σωστά τα δόντια και μου τα τρόχισε ελάχιστα). Στην συνέχεια άρχισαν να με πονάνε όλα τα υπόλοιπα δόντια της κάτω γνάθου. Είναι φυσιολογικό; Πρέπει να κάνω κάτι πέρα από το να παίρνω παυσίπονα ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ειναι πιθανον να προκειται για νευρομυικο πονο.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας. Θα πρέπει να γίνει ακτινογραφικός έλεγχος για να δείτε αν υπάρχει κάτι το ανησυχητικό. Δεν είναι φυσιολογικό να πονάτε τόσο τόσο καιρό μετά.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αυτό δεν μου ακουγεται φυσιολογικό.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Να παρατηρησετε αν σφιγγετε ή τριζετε τα δοντια σας,καθως αυτη η κατασταση συνηθως δημιουργει τετοιες κλινικες εκδηλωσεις

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η παυσίπονη αγωγή σας ανακουφίζει αλλά δεν αιρει το αιτιο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δεν είναι φυσιολογικό και δεν φαίνεται να οφείλεται στο εμφύτευμα. Επισκεφτείτε πάλι την γιατρό για ενδελεχή έλεγχο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλο βουρτσισμα των δοντιων 3 φορες την ημερα μετα απο καθε γευμα, με οδοντοπαστα και στοματικο διαλειμα για ευαισθητα δοντια .Προτεινω να βγαλεται και μια πανοραμικη ακτινογραφια για τον ελενχο της σωστης θεσης των εμφυτευματων,μην τυχων βρισσκονται πολυ κοντα στο νευρο η σε καποια δοντια

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ισως ειναι πολυ σφιχτη η εφαρμογη τους και θα πρεπει να τροχιστουν οι ομορες περιοχες

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές