• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 15/09/2023

Είναι φυσιολογικό να έχω ούλο πάνω στην βίδα Και να την καλύβει;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Αν εννοείτε πάνω απο βίδα εμφυτεύματος , τότε ναι

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Μετά την τοποθέτηση εμφυτεύματος για το χρονικό διάστημα που ενσωματώνεται στο κόκαλο τρεις μήνες το εμφύτευμα είναι θαμμένο κατω απο το ούλο !!

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Υπό προϋποθέσεις ναι

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Φναταζομαι οτι αναφερεστε στα εμφυτευματα ,οποτε η απαντηση ειναι ναι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εάν είναι βιδα επούλωσης εμφυτευματος ..οχι

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι μπορεί να είναι κι έτσι ....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η βίδα αυτή θα αντικατασταθεί μελλοντικά με άλλη υπέρ κατασκευή που θα εξέχει

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα. Δεν είναι παθολογικό. Θα πρέπει να αντικατασταθεί η βίδα με μια μεγαλύτερου ύψους ώστε να μην καλύπτεται από ούλα

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ακολουθήθηκε η τεχνικής της πλήρης κάλυψης. Μετά συνήθως από ένα διάστημα 2 μηνών περίπου, αποκαλύπτεται το εμφύτευμα κ τοποθετείται healing cap, για να παρθούν τα αποτυπώματα εν συνεχεία για την τοποθέτηση του δοντιού σας. Ευχαριστούμε

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Τι εννοείτε βίδα?

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Υπάρχει και αυτή η εναλλακτική
    Μελλοντικά θα αντικατασταθεί απο άλλη μεγαλύτερη βίδα που θα εξέχει

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • υποθετω οτι μιλατε για την βιδα επουλωσης σε τοποθετηση εμφυτευματος λογικα δεν υπαρχει καποιο προβλημα αλλα ισως θα πρεπει να μιλησετε με τον θεραπωντα ιατρο σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Αν εχει γινει η εμφυτευση τοτε τοποθετειται η βιδα καλυψης κ ραβεται το ουλο,οποτε λογικα καλυπτεται κ η βιδα.παρολαυτα δεν ειναι σαφης η ερωτηση σας,γιατι βιδα τοποθετειται κ μετα την οστεοενσωματωση κ ονομαζεται βιδα επουλωσης η οποια παραμενει περιπου δεκα μερες μεχρι να παρει το ουλο γυρω απο αυτη σχημα "κρατηρα".αν ομως δεν βιδωθει σωστα μπορει το ουλο να υπερπλαστει κ να καταλαβει τις σπειρες η ακομα κ να καλυψει τη βιδα επειτα απο τραυματισμο του κ τη δημιουργια φλεγμονης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας, λογικά, ναι.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ναι ειναι φυσιολογικό, ο ιατρός σας θα κάνει αποκάλυψη της βίδας στο σωστό χρονικό διάστημα.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Υπό προϋποθέσεις μπορεί και να είναι φυσιολογικό ή να πρέπει να το δει ο χειρουργός σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Απολυτα

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,ναι εννοείται έτσι συμβαίνει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό