• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 28/04/2024

Διαγνωστικα με περιοδοντίτιδα...έχω αγχωθει πολύ...τι θα πρέπει να προσέχω από εδώ κ πέρα?μπορεί ξαφνικά να πέσουν τα δόντια?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτο μπορει να γινει σε βαθος χρονου κ οχι αμεσα.αν λαβετε ομως τα μετρα σας κ ακολουθησετε καποια θεραπεια θα πανε ολα καλα,αρκει να μην τα αφησετε στην τυχη τους.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται αψογη στοματικη υγιεινη συμφωνα με τις οδηγιες που σας εχει δωσει ο γιατρος σας,τακτικοι καθαρισμοι και επανελεγχοι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν γίνεται ξαφνικά. Πρέπει να ακολουθήσετε τις οδηγίες του περιοδοντολόγου.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά δεν χρειάζεται να έχουμε άγχος διότι τα κάνει όλα χειρότερα χωρίς να είναι πραγματικά. Όσον αφορά στην περιοδοντίτιδα, αν κάνετε τα πράγματα που πρέπει όπως:
    1) καθημερινή αποτελεσματική και συχνή καθαριότητα στα δόντια με την εφαρμογή οδοντόβουρτσας, οδοντικού νήματος και μεσοδοντίων βουρτσακίων
    2) Θεραπεία περιοδοντίτιδας
    3)Συχνές επανεξετάσεις (ανά 4/6/9 μήνες ανάλογα την έκταση και την βαρύτητα της νόσου)
    τότε όχι μόνο δεν θα πέσουν τα δόντια ξαφνικά, αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να μην χάσετε και κανένα από τα υπάρχοντα δόντια σας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΙΙΝΗ. ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑΣ ΚΑΙ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ. 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΠΥΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Θα κάνετε μια θεραπεία περιοδοντιτιδας και μετά πολύ καλή στοματικη υγιεινή
    Και ανά 6μηνο έλεγχο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Χρειαζεστε θεραπεια περιοδοντιτιδας, λεπτομερειες της θεραπειας προκυπτουν μετα απο εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια