• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 27/01/2023

Αν βάλω μασελακι στο διάστημα που μεσολαβεί από τη στιγμή που θα βάλω τις βίδες στο οστό μέχρι τη στιγμή που θα κατασκευαστεί το νέο δόντι και περάσει ένας χρόνος και όχι τρεις μηνες τι προβλήματα μπορώ να εχω

45 ειδικοί απάντησαν

  • τιποτα το ιδιατερο περα απο το οτι ειναι πιο αβολο και χειροτερο για τη στοματικη υγιεινη το να παραμεινει για πολυ χρονο αναλογως το σχεδιασμο και το υλικο βεβαια

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Μπορεί να έχει γίνει μετακινήσει των υπολοίπων δοντιών μέχρι τότε και άρα η αποκατάσταση να είναι πολύ πιο δύσκολη.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα διαφορετικά θα σας είχε ενημερώσει ο οδοντίατρος σας

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Κατ' αρχάς, από την ημέρα της τοποθέτησης του εμφυτεύματος και για διάστημα αρκετών εβδομάδων, όπου θα είναι υπό επούλωση, δεν θα πρέπει να υπάρχει κάποια κινητή συσκευή στην περιοχή, που ενδεχομένως μεταφέρει δυνάμεις, στους υποκειμένους ιστούς και στο εμφύτευμα. Αν το εμφύτευμα δέχεται δυνάμεις στο στάδιο της επούλωσης, διακινδυνεύουμε τη σωστή ενσωμάτωσή του στο οστό και είναι πολύ πιθανή η απώλεια του εμφυτεύματος. Όσον αφορά το διάστημα μέχρι την τελική αποκατάσταση, υπό προϋποθέσεις και εφόσον το εμφύτευμα μένει αδιατάραχτο, δεν παίζει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο αν η αποκατάσταση θα γίνει σε τρεις μήνες ή έναν χρόνο.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Κανενα προβλημα δεδομενου οτι το μασελακι θα βρισκεται κατασκευαστικα σε πληρη αρμονια με τους μαλακους ιστους

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Σε μία τέτοια περίπτωση διακινδυνεύετε την απώλεια περισσότερου οστού κ την πιθανή προβληματική έως κ αδύνατη τοποθέτηση του εμφυτεύματος.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ειναι καλυτερα να μην φορεσετε το μασελακι.Οποιαδιποτε καατασκευη πιεζει την περιοχη του εμφυτευματος κατα το σταδιο της οστεοασνσωματωσης,μπορει να οδηγησει στην απωλεια του εμφυτευματος.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα ειστε ενταξει...

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Συνήθως δεν προκύπτει κάποιο πρόβλημα.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • συνήθως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν το εμφύτευμα είναι οστικο και εχει σκεπαστεί από τα ούλα μετα την επέμβαση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσετε με το Οδοντιατρείο μας
    Εφόσον έχει ήδη γίνει η χειρουργική διαδικασία το ιδανικό είναι να επικοινωνήσετε με τον θεράπων οδοντίατρό σας για αν σας λύσει οποιαδήποτε απορία

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οδοντιατρικό .Απλά ο κανονας των 3 μηνών είναι για την ωρίμανση των Ιστών

    Κιούφης Σταμάτιος

    Περιοδοντολόγος

    Μοσχάτο

  • Δν θα αντιμετωπίσετε κάποιο προβλημα, αρκεί το μασελακι να χρησιμοποιείται για λιγες ώρες ημερησίως γτ αλλιώς επηρεάζεται η διαδικασία ενσωμάτωσης του εμφυτεύματος στο οστό της γναθου. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεση σας

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Συνήθως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Βασικός παράγοντας στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το πώς στηρίζεται αυτό το μασελάκι, αν έχει επαφή με τους μαλακούς ιστούς (ούλα) στη θέση που έχει τοποθετηθεί το εμφύτευμα (βίδα) και αν χρησιμοποιείται για λόγους μόνο αισθητικής ή και για λειτουργικούς λόγους (μάσηση κλπ). Ένα βασικό πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι η απώλεια μαλακών ιστών (ούλα), το οποίο με τη σειρά του μπορεί να προκαλέσει αισθητικά προβλήματα αλλά και προβλήματα στο εμφύτευμα αφού οι μαλακοί ιστοί είναι η προστασία του εμφυτεύματος από μικρόβια. Μπορεί να προκληθεί ακόμα και απώλεια του εμφυτεύματος. Φυσικά, μπορεί να μην υπ... Διάβασε περισσότερα

    Γαλανόπουλος Παναγιώτης - Advanced Prosthodontics & Implant Dentistry

    Χειρουργός Οδοντίατρος-Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Οι απαντήσεις σε αυτά τα σχέδια θεραπείας είναι εξατομικευμένες και καλύτερα να απευθυνθείτε στον θεράποντα που έχει βάλει τα εμφυτεύματα.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • ΕΑΝ Η ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ (προσωρινή) ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΛΗΡΕΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΤΕ.ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΚΑΛΕΤΣΕ ΜΕ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Αν λέγοντας μασελάκι εννοείται κινητό μηχάνημα, αυτό είναι κάτι που στο ιατρείο εμείς δεν το προτείνουμε ποτέ. Ωστόσο σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί ως προσωρινό να μπει κάποια γέφυρα τύπου Maryland η οποία κολλάει στις εσωτερικές επιφάνειες των δοντιών και δεν απαιτεί τον τροχισμό του. Με αυτήν την κατασκευή θα μπορούσατε να παραμείνετε χωρίς πρόβλημα για διάστημα 1 χρόνου που επιθυμείτε. Επιπλέον σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει και η δυνατότητα άμεσης φόρτισης δηλαδή παράδοση προσωρινού δοντιού πάνω στο εμφύτευμα την ημέρα της τοποθέτησης του με το οποίο επίσης μπορείτε να μείνετε για διάστημα 1 χρόνου. Η συγκεκριμένη επιλογή έχει αρκετά πλεον... Διάβασε περισσότερα

    Γιώτα Χρυσούλα

    Περιοδοντολόγος

    Χαλκίδα

  • Κανενα! Ειναι πολυ συχνο να δινουμε αυτη την λυση μεχρι ο ασθενης να ειναι σε θεση να βαλει τα τελικά « δόντια» επί των εμφυτευματων!

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Εαν το μασελακι σας εχει κατασκευαστει σωστα και ενδιαμεσα σας παρακολουθει ο οδοντιατρος σας δεν θα εχετε κανενα προβλημα.Ευχαριστω

    Μαρία Μπάστα - Μουμούρη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημερα,το προβλημα γενικα που υπαρχει σαυτες τις περιπτωσεις(που τοποθετουμε ενα μασελακι μεχρι να γινει η οστεοενσωνατωση των εμφυτευματων)ειναι οτι ασκουνται εντονοτερες δυναμεις στο οστο με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος στο να ενσωματωθουν σωστα τα εμφυτευματα(οι βιδες).Ειδικοτερα θα πρεπει ο ασθενης να ειναι πολυ προσεκτικος απο το διαστημα 2-6 εβδομαδων μετα την τοποθετηση των εμφυτευματων διοτι τοτε η αρχικη σταθεροτητα που εχει επιτευχθει μετατρεπεται σε μηχανικη σταθεροτητα και μειωνεται κατα καποιο τροπο..Επομενως τοτε ειναι το χρονικο διαστημα που δεν πρεπει να επιβαρυνουμε τα εμφυτευματα,τωρα αν αυτο δεν συμβει και α... Διάβασε περισσότερα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Υπάρχει ο κίνδυνος να απορροφηθεί το φατνιακό οστό αν περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα από την εμφύτευση έως την φόρτιση των εμφυτευμάτων (δηλ. την κατασκευή της προσθετικής αποκατάστασης). Αυτό εξαρτάται και από το πως είναι φτιαγμένο το μασελάκι. Όταν το μασελάκι στηρίζεται πάνω στην περιοχή που βρίσκονται τα εμφυτεύματα και πιέζει, η απορρόφηση μπορεί να είναι μεγαλύτερη. Επίσης όσο περισσότερα δόντια λείπουν και τα αντικαθιστά το μασελάκι, τόσο πιο επιβαρυντικό είναι. Συμπερασματικά θα σας συμβούλευα να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας και να μην καθυστερήσετε την ολοκλήρωση της θεραπείας, για να μην θέσετε σε κίνδυνο το άρτιο αποτ... Διάβασε περισσότερα

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • καταρχας αν λειπει μονο ενα δοντι ειναι υπερβολη να μπει καποια κινητη εργασια η μασελακι οπως αναφερετε.το συγκεκριμενο εξυπηρετει μονο αισθητικους λογους κ οχι λειτουργικους.τωρα αν αφεθει ενα χρονο οπως ρωτατε δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα,αλλα απο τη στιγμη που σε μερικους μηνες μπορει να γινει η εμφυτευση δεν ειναι απαραιτητο να γινει κατι τετοιο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί να μετακινηθούν τα εμφυτεύματα από τις αρχικές θέσεις, μπορεί και να τα χάσετε. Μπορεί να μην συμβεί και τίποτα. Όλα εξαρτώνται από παράγοντες όπως η πυκνότητα του οστού, η αρχική συγκράτηση του εμφυτεύματος, και κατά πόσο το μασελακι ακουμπάει πάνω στις θέσεις των εμφυτευμάτων και ασκεί δυνάμεις. Όπως και να είναι δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος να προβλέψει με ασφάλεια.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Αυτό εξαρτάται από την περιοχή στην οποία έχει γίνει η εμφύτευση,σε συνάρτηση με την ποιότητα του οστου, το αν έχουν τοποθετηθεί ή όχι μοσχεύματα κακαι την τυχον ύπαρξη άλλων εξωγενων παραγόντων ( π.χ.ιατρικά προβλήματα) που δύνανται να επηρεάσουν την επούλωση ή περαιτέρω απορρόφηση του οστου. Σε κάθε περίπτωση ο θεράπων ιατρός σας είναι ο καταληλλοτερος να σας καθοδηγησει ανάλογα.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η ολική ή μερική οδοντοστοιχία (μασελάκι) πάνω από τα εμφυτεύματα, σαν προσωρινή λύση εν΄όσο αυτά ενσωματώνονται είναι μια καλή και οικονομική λύση. Χρειάζεται όμως πολύ προσοχή έτσι ώστε οι αποκαταστάσεις αυτές στα σημεία πάνω από τα εμφυτεύματα να μην έχουν καμμία επαφή με τα ούλα. Επειδή οι αποκαταστάσεις αυτές είναι κινητές μπορούν με κάποιες συνεχείς μετακινήσεις τους να δημιουργήσουν κινητικότητα στο εμφύτευμα, οπότε δεν θα ενσωματωθεί.
    Καμμία πίεση στην περιοχή των εμφυτευμάτων λοιπόν, και όσο καλύτερη συγκράτηση σε δόντια (αν υπάρχουν) για να μειωθεί η κινητικότητα.
    Ευχάριστούμε, με εκτίμηση

    Dental Excellence

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Κανένα πρόβλημα εάν αντέξει το μασελακι σας!!

    Κανακοπούλου Σμαράγδα

    Οδοντίατρος

    Βούλα

  • Καλημέρα σας.Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα, απλά μπορεί να δυσκολευτεί λίγο ο γιατρός να αποκαλύψει το εμφύτευμα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Θεωρητικά κανένα πρόβλημα .Πρακτικά ,αν πιέσει το μασελακι τα ούλα ,θα υπάρξει αποκάλυψη του εμφυτευματος ,κάτι πολύ κακο

    Οδοντιατρικό Κρήτης

    Οδοντίατρος

    Ρέθυμνο

  • Δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα κατά το διάστημα αναμονής, ειδικά εάν υπάρχει μια μεταβατική αποκατάσταση (ή ένα συγκρατητικό μασελακι όπως αναφέρετε) που θα διατηρήσει τα παρακείμενα δόντια στην θέση τους και δεν θα επηρεαστεί ο χώρος που έχουμε για την αποκατάσταση.

    Μπλέτσιου Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Κατερίνη

  • Εαν για παραδειγμα εχετε βαλει εμφυτευματα σε ολη την ανω γναθο και σας δοθει μασελα για ενα διαστημα θα πρεπει για περιπου 6 -8 εβδομαδες να αποφυγεται καθε ειδους πιεση πανω στα εμφυτευματα μιας και αυτο μπορει να επηρρεασει την οστεοενσωματωση τους,ενδεικτικα μπορει να φτιαχτει μια μασελα με την οποια ο ασθενεις δεν θα πρεπει να χρησιμοποιει για να τρωει αλλα μονο για να μην δειχνει αντιαισθητικη η εικονα του
    ....εαν ειναι μια περιοχη π.χ ολη η δεξια κατω πλευρα και τα εμφυτευματα μπουνε με ροπη 35ntn και πανω μπορει να γινει αμεση φορτηση των εμφυτευματων με προσωρινη γεφυρα με την οποια μπορει να χρησιμοποιει και στη μασηση

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αν δεν υπάρχει υπερπίεση κ υπάρχει σχετική καθαριότητα συνήθως κανένα προβλημα

    Διατσίδης Λυκούργος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Το ‘μασελακι’ που φορατε κραταει το χωρο στο σημειο που λειπουν τα δοντια σας, ωστε να μην στενεψει, απο τα διπλανα δοντια που μπορει να ‘γειρουν’ προς το κενο.
    Το μονο που μπορει να συμβει και να δυσκολεψει λιγο τη διαδικασια ειναι να ´παραοστεοενσωματωθεί´ το εμφυτευμα, να καλυφθει δηλαδη απο οστο και η οπη του εμφυτευματος οπου πρεπει να βιδωθει το δοντι. Αυτο ομως δεν αποτελει προβλημα για καποιον εμπειρο χειρουργο.
    Στην κλινικη μας εχουμε συχνα περιστατικα απο το εξωτερικο, στα οποια μεσολαβει εν γνωσει μας μεγαλο χρονικο διαστημα μεταξυ της χειρουργικης τοποθετησης των
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Η προσθετική αποκατάσταση (θήκη) γίνεται από 3 έως 5 μήνες μετά την τοποθέτηση του εμφυτεύματος, ανάλογα την περίπτωση. Μεγάλη καθυστέρηση θα μπορούσε να οδηγήσει σε μετακινήσεις γειτονικών δοντιών, γεγονός που θα μπορούσε να μειώσει τον απαραίτητο προσθετικό χώρο. Μασελάκι που δεν έρχεται σε άμεση επαφή με τα εμφυτεύματα δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Δεν έχω αντιληφθεί όμως σε τι νάρθηκα αναφέρεστε. Νάρθηκα βρυγμού (για σφίξιμο δοντιών); Ναρθηκάκια λεύκανσης;
    Στη διάθεσή σας.
    Με εκτίμηση,
    Κωνσταντίνα Βαβέτση

    Βαβέτση Κωνσταντίνα

    Περιοδοντολόγος

    Γουδή

  • Η οστεοενσωματωση των εμφ/των διαρκει 4- 6 μήνες ανά περίπτωση
    Αν το "μασελακι" δεν πιέζει τα εμφ/τα δεν έχετε θέμα.

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΟΣΤΕΟΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Ένας απο τους παράγοντας είναι ότι μπορεί να χαθει μέσα στο οστό .

    Τσεγρένη Θεοδώρα

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Κανενα

    Λεστάρης Νεκτάριος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Αν φοράτε το μασελακι πολλές ώρα κατά την διάρκεια της ημέρας για να διατηρείτε ο χώρος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Είναι καλύτερα γιατί το εμφύτευμα θα σταθεροποιηθεί περισσότερο με τον καιρό.....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορεί να μην αντέξει το μασελάκι και να πρέπει να κατασκευαστεί νέο με το ανάλογο κόστος. Μπορεί να χαλάσουν τα διπλανά δόντια αν δεν καθαρίζονται καλά και δεν μένει εκτός στόματος το βράδυ.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Κανενα πρόβλημα λειτουργείτε κανονικά !

    Αρώνη Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Κανένα πρόβλημα όποτε μπορέσετε βάζετε το κανονικό δόντι

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα πέραν του ότι γενικώς το μασέλάκι μπορεί να χτυπάει και να προκαλέσει κάποια οστική απορρόφηση
    Αν λείπει ενα δόντι μόνο δεν είναι το μασελακι η προτιμότερη λύση για το μεταβατικό
    Για κάθε εξατομικευμένη διευκρίνιση μπορούμε να το συζητήσουμε απο κοντά !

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Λογικά δεν θα έχετε!

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία