• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

Αφού μπούνε τα εμφυτεύματα σε πόσο καιρό μετά μπαίνουν τα δόντια?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι δυνατόν εάν πληρούνται οι προϋποθέσεις και έχει γίνει η σωστή προεργασία η διαδικασία να ολοκληρωθεί άμεσα την ίδια μέρα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • 3 μήνες είναι το λιγότερο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται από τα εμφυτευματα που έχετε βάλει. Από 2,5-4 μήνες.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ανάλογα την περίπτωση. Περίπου σε διάστημα 3-4 μηνών. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλημέρα σας,συνήθως από 3 έως 6 μήνες ανάλογα την περιοχή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ή αμεσως,αν ειναι εμφυτευματα αμεσης φορτισης,ειτε μετα απο 6 μηνες,προκειμενου να ολοκληρωθει η οστεοενσωματωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σε 4 - 6 μηνες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι δύσκολο να απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση με μια πρόταση. Υπάρχουν πολλά πρωτόκολλα προσθετικης επί εμφυτευματων και ακολουθούνται ανάλογα με την περιπτωση. Ως γενική αρχή, θα λέγαμε ότι συνήθως περιμένουμε κοντά 3 μήνες για να γίνει η λεγόμενη οστεοενσωματωση - η ένωση του τιτανιου με το οστό. Ωστόσο πολλές φορές μπορούμε να τοποθετήσουμε προσωρινή εργασια (πχ θήκη) άμεσα την ημέρα τοποθέτησης του εμφυτευματος. Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου η μόνιμη προσθετικη εργασία τοποθετείται 1 εβδομάδα μετά την τοποθέτηση του εμφυτευματος. Να προσθέσω επίσης ότι αν έχει χρησιμοποιηθεί μοσχευμα για ανάπλαση του οστου μπορεί να περιμένουμε και 6μη... Διάβασε περισσότερα

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Συνήθως μετά από 3-5 μήνες. Εξαρτάται απο το σημείο και την πυκνότητα του οστού

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλημέρα σας, ανάλογα με την διαδικασία και το είδος του εμφυτεύματος, μπορούν να μπούν, είτε άμεσα, είτε σε τέσσερεις, είτε σε έξι μήνες

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΕΥΣΗ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

    Υφαντή Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • 2 έως 10 μήνες ανάλογα με την περιοχή, τις διαδικασίες και τον ασθενή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αν προκειται για ανω γναθο σε 6 μηνες,αν προκειται για κατω σε 3 μηνες.σε ειδικες περιπτωσεις που θα βαλουμε μοσχευμα οι χρονοι διαφερουν.επισης μπορουν να τοποθετηθουν κ αμεσα,ακομα κ την ιδια μερα παλι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις κ ολα αυτα πρεπει να συζητηθουν με τον χειρουργο,γιατι κεθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Αυτό συνήθως εξαρτάται από το πρωτόκολλο της εκάστοτε εταιρίας. Ένας μέσος χρόνος τοποθέτησης των δοντιών είναι οι δύο μήνες. Υπάρχουν όμως κ περιπτώσεις όπου γίνεται άμεση τοποθέτηση δοντιών στα εμφυτεύματα, με προσωρινά δόντια , κ στους δύο μήνες αλλάζονται με τα μόνιμα δόντια για την διευκόλυνση του ασθενούς. Ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εξαρτάται απο τη θέση την παρουσία ή όχι φλεγμονής, την ανάγκη ή όχι οστικου μοσχεύματος και το πρωτόκολλο
    Εαν πληρούνται οι προυποθεσεις και έχει γίνει η κατάλληλη προεργασία, μπορεί να μπουν και την ίδια μέρα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • ΣΥΝΗΘΩΣ 3ΕΩΣ 6ΜΗΝΕΣ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΕΣΗ ΦΟΡΤΙΣΗ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα